Shop Forum More Submit  Join Login
×
Hello everyone,

summer 2014 has been quite busy so far! We might not post a lot but it doesn't mean we are doing nothing. 
Past weekend city Bytom and group WWFF held a convention called Animachina in which we participated. Together as WTF Pro.ductions we presented a small group from Ao no Exorcist, starring Niemti as Rin, LinaSakura as Shiemi, Ano777 as Mephisto and Hikaru as Amaimon. Photos takeb by Inochi can be viewed in the gallery! We hope you will like them! 

Also the presentation is below:


Apart from Ao no Exorcist, WTF Productions and Friends presented a group from Vocaloid and won a prize for the best presentation. You can view the presentation below: 


The Summer is not over yet, so onwards! Onto the cosplayland : ) 
 • Listening to: The Hunchback of Notredame
 • Reading: The Lord of the Rings
 • Watching: all of you reading this journal
 • Playing: Rollercoaster Tycoon
 • Eating: pizza with ninja turtles
 • Drinking: Potion HP+50
POLISH
Cześć wszystkim! Dawno nas tu nie było co jednak nie oznacza, że byłyśmy bezczynne. Wręcz przeciwnie!
Z wielka przyjemnością informujemy, że prace nad nowym video-niespodzianką ruszyły pełną parą, więc spodziewajcie się małego co nieco w okolicach listopada.

Kolejna sprawa to nasze konto na facebook'u: WTF Productions , które ruszyło w zamian za stronę WWW nad którą niechybnie straciłyśmy panowanie.Zapowiadamy również, że w naszych planach znajduje się kilka cosplayów, które mogą Was zainteresować oraz, że szykuje się scenka.

Oraz informacja dodatkowa: Inochi zaprasza Was do zapoznania się z jej pracami fotograficznymi TUTAJ. Mamy nadzieję, że się spodobają!

W takim razie do maszyn i klawiatury, oby siły i pomysłów nigdy nie zabrakło! Do usłyszenia i dzięki za uwagę!


----------
ENGLISH

Hello everyone! We haven't been here for a while, though it does not mean we've been lazy.
With great pleasure we inform you that our new surprise-video is in progress. We're planning on finishing it somewhere near November, so be patient!

Next thing is our own facebook page WTF Productions . We demonstrate it to you cause our website died naturally.

What's more - we've got many cosplay plans which you can find quite catching and there's also a script-in prigress for our new skit.

Bonus info: Inochi would like to invite you here  INOCHI PHOTOGRAPHY. She hopes you will like her work!

Well then, let's all have inspiration and power to create great things! Till next time, guys! Thanks for stopping by!
:heart: WTF Productions
no subscription no photos :c
 • Listening to: The Hunchback of Notredame
 • Reading: The Lord of the Rings
 • Watching: all of you reading this journal
 • Playing: Rollercoaster Tycoon
 • Eating: pizza with ninja turtles
 • Drinking: Potion HP+50
NIEMTI:Zastrzegam sobie prawo do moich własnych opinii. Jeśli coś kogoś obrazi proszę zwracać się do mnie, a nie burczeć i buczeć na całą grupę. Do czego to doszło, że trzeba o takich rzeczach pisać.

ENG: Hi guys! This must be some kind of a crazy ride! We used to write long notes with photos, but this time you had to wait like, very long, for any news!
We're really sorry! Now, let's get straight to the point!

PL: Witajcie wszyscy! Jeżeli niej est to jakaś szalona jazda, to ja nie wiem co się dzieje. Kiedyś pisałyśmy w czasie o wszystkim co się działo, a teraz? Musicie nam darować. Wiele problemów i czasowych i osobistych i bla bla bla, ale nie o tym tutaj rozprawiać, bo jak już piszę to wypiszę i opiszę. Tak też zapraszam do lektury! Trochę mamy do nadrobienia!
-Niemti

------------------------------------------

:bulletblue: KoneCon 3 - 07/2010
ENG: A lot of things happened during this one. There were swears, probably tears and other dramatic stuff, cause one part of the group wanted to rest and use the holiday season, having their butts fried in the sun, when the second part wanted to work oh-so-very-hard-ohgod. In the end, we managed to cope with each other, as we had to lead the whole cosplay part of the convention.This year - The Wild West theme of KoneCon 3! Everyone dressed in style, in hats and checked shirts! I, personally, really liked the outcome, though the atmosphere was kinda tense.
Apart from that, we've also had a short performance with Heart no Kuni no Alice! At last! We were able to show our costumes and presentation. All the photos, though there are not many, are in our gallery! We really hope you'll like it!

(Click the picture to watch)


KoneCon 3 have also had a kind of Disco Party called "Stodoła Party" what means "The Barn Party", but translation is not important in here. The fact that matters is that some of us had some short parts to do during the disco. There were short, let's call them music skits, like "The Fuck Song" or fake concerts of Disney Stars, like Hannah Monntana.

PL: Podczas tego konwentu wydarzyło się nawet sporo, chociaż część była nieprzyjemna. Było wyklinanie, marudzenie, trochę kłótni i zapewne łzy, ponieważ grupa nie do końca potrafiła się zgrać. Mimo to nieprzyjemności i problemy nie powstrzymały nas przed zrobieniem tego, co zostało zaplanowane, a mianowicie poprowadzeniem cosplayu!

Tego roku, KoneCońska edycja minęła pod znakiem Dzikiego Zachodu! Wszyscy w kapeluszach, koszulach, kowbojkach i innych tego typu akcesoriach prawie jak Brokeback Mountain! Haha
Osobiście, bardzo podobało mi się całe założenie, dekoracje i to jak uczestnicy wyglądali! Mimo napiętej atmosfery byłam w stanie cieszyć się z tego co zastałam.
Dodatkowo jeszcze należy wspomnieć, że podczas KoneConu 3 udało nam się wystąpić ze strojami i prezentacją z Heart no Kuni no Alice. Jak  na ilość prób, khem khem khem, wyszło nam, khem khem khem, całkiem nieźle, khem khe tego o próbach wcale nie widzieliście

Podczas konwentu odbyła się również Stodoła Party, gdzie LinaSakura wystąpiła w dwóch występach jako Hannah Monatana.

-----------------------------------------------

:bulletpink: Balcon 2010
ENG: After last year train problems and illness I had big contraindications about this convention. Still, we had to start the whole cosplay part with our dance and we were not able to resign from the project in the last moment though some people forgot about our part in there and caused some unpleasant situations and problems, pfft

As I wrote above - the dance. Yeah, we had to practise like mad-women, cause earlier we had no time or opportunity to try it in the whole group. Dancing, dancing, swearing and dancing, sweating. It was the worst part, I'm telling you!

(Click the picture to watch)

Girls Generation/SNSD - "Tell Me Your Wish (Genie)"

We also had a short skit, which was something between parody of Twilight and LOTR, though opinions were really different. Ah well, people like sayind offending things about those who really try to do their best for others.</sub> Let's not think about it and see what else happened!

(Click the picture to watch)


It's worth mentioning that LinaSakura had a small part in XDLOL's skit and in a "Hercules" song performance.For me, this year edition of Balcon was like milion times better than the previous one. Apart from some complications which, as everyone knows, are always and everywhere, everything went smoothly and nicely and we really hope that people liked what we did!

PL: Po zeszłorocznych problemach z dojazdem Balcon był konwentem na którym nie chciałam się pojawiać. Trauma i trauma i już człowiek przekreśla COŚ, bo trauma. Jednak, mimo wszystko, pojawić się trzeba było, gdyż jako grupa zgłosiłyśmy się do rozpoczęcia gali cosplayowej tańcem nie wspomnę o przykrym incydencie oraz wypełnienia czasu międzywystępowego krótką scenką nie wspomnę o przykrym incydencie #2

Jak pisałam wyżej - taniec. Ćwiczyłyśmy jak głupie przez kilka godzin, ponieważ wcześniej nie miałyśmy możliwości, by spotkać się i na spokojnie spróbować tego tańca w całej grupie. Taniec, taniec, nerwy, taniec, pot i taniec, taniec taniec!

Wspominałam również o krótkiej scence, którą przygotowałyśmy. Była czymś w rodzaju parodii Zmierzchu i Władcy Pierścieni z bardzo podzielonymi opiniami na jej temat. Najsmutniejsze jest to, że wypominać i wymyślać teorie potrafi każdy, a przez słówka i plotki powstają historie, które potrafią obrazić i zezłościć osoby zaangażowane. Nie będę jednak rozpisywać się na ten temat, gdyż była to sytuacja nieprzyjemna, a nie chciałabym do niej pod żadnym względem wracać. Niech każdy ma opinie jaką ma.

Warto również wspomnieć, że LinaSakura miała rólkę w scence DXLol'a oraz grała jedną z muz na występie z "Herculesa" podczas balu imperialnego.

Dla mnie ta edycja Balconu była raczej udana. Na pewno o nieokreśloną liczbę razy bardziej niż poprzednia. Gdyby nie parę zgrzytów i problemów wszystko byłoby idealnie!
Wielkie podziękowania należą się oczywiście Dajmosowi, który dbał o nasze żołądki i był jak zawsze miłym i pomocnym Dajmosem! Future'owi, który nie dał się omamić i swoim wzrokiem pogardy numer 5 ustawiał wszystko według własnych planów, Wujowi RadaZowi za jego "Good morning, angels" i ogólne wsparcie, oraz wielu innym!

--------------------------------------------

:bulletyellow: Here I put a short list of conventions we're going to show up on (not everyone of the group but still some members) / podaję również listę konwentów na których pojawimy się całą grupą, bądź pojedynczo. Ciężko jest teraz określić, ale proszę, lista:
Chapter 4: JAPANicon 23.10.2010 – 24.10.2010 Poznań
Hellcon 30.10.2010 – 31.10.2010  Warszawa
NiuCon 3 05.11.2010 – 07.11.2010 Wrocław
CKM5: Samurai no Hi 13.11.2010 – 14.11.2010 Stargard Szczeciński
Wanekon — Wampirkon 17.12.2010 – 19.12.2010 Warszawa

:bulletgreen: Thanks for your attention and support! We really appreciate all your comments and nice words!  /  Dziękuję za uwagę i jeśli ktoś przeczytał do końca, przepraszam za wszelkie błędy i zuchwałość, jeśli kogoś obraziłam. Nie miałam tego w planach. Wasze komentarze i słowa wsparcia są zawsze niesamowicie budujące i gdyby nie Wy wszyscy, mogłoby być krucho!  

With love,
WTF PRO.DUCTIONS :heart:
 • Listening to: The Hunchback of Notredame
 • Reading: The Lord of the Rings
 • Watching: all of you reading this journal
 • Playing: Rollercoaster Tycoon
 • Eating: pizza with ninja turtles
 • Drinking: Potion HP+50

ENG part


How many months has it been? Well don't event bother to count ... many~
Even  when our journal wasn't too much up-to-date we were still progressing with some work as you can see in our gallery.

So to begin with .. how was on LOVEcon? Well totally hilarious everyone had fun. We even had two cosplay groups from "Vocaloid - magnet version" and "Axis Powers Hetalia". Soon I hope there will be a few photos on our gallery, so wait patiently.
What's up next?
Magnificon8 - Big cosplay group from "Heart no Kuni no Alice"* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *PLWiększość z Was śledzi niektóre z Naszym poczynań, ale lepiej je wszystkie złożyć do kupy tutaj:
* Grupa Cosplayowa z "Heart no Kuni no Alice" oraz organizacja Coplay Room'a na MagnifiConie8 (LinaSakura i Ano777)
* Organizacja Cosplay na KoneConie3 i organizacja wizualnej strony cosplayu wraz z XDLOL'em na Balconie2

To by było na tyle jeśli chodzi o jakieś większe projekty, małymi kroczkami nadchodzi maj a co się z tym wiąże kolejny szalony projekt, możecie być pewnie ze i tym razem Was nie zawiedziemy ;3

KoneCon 2 Balcon

Journal Entry: Thu Aug 13, 2009, 3:03 PM
:bulletblue: Hello there! It's time to update that magnificent journal and write something about things that have happened. Two conventions, KoneCon 2 (Szczecin) and Balcon (Chorzów)</sub>. I'll try to put everything in right order!

KoneCon 2 - we're gonna ma~aake cospla~~ay

:bulletblue: KoneCon 2 was a very busy convention cause, as the title says, our group had to

prepare and hold the whole cosplay thing.
-"Hurry!"-"Come on!"-"Go there and do that!"-"We have to hurry!"-"I'm tired!" - these and

few other were the most used quotes.

:bulletblue: We arrived at the conplace on the day before the whole convention to prepare the main room and things that had been left undone. The good thing was that KoneCon 2 had it's conplace in Szczecin, so actually in our group's 'hometown', if you know what I mean.
We could go home anytime to get needed things so the situation was, I dare to say, comfortable. Tired and exhausted, we went to sleep. Things were getting worse~ : O as many ideas as people gathered there, we also had to deal with curtains and backstage, ehhhh;

:bulletblue: Saturday. The day of the biggest doom and hastiness. Many things were left undone. Everyone was, well, not to say nervous, kinda pissed, but still we managed no to kill each other. Hikaru with no teddyrabbit for Honey, the whole group without uniforms and the needlewoman with no electricity, wigs not styled, costumes not complete, main room not prepared enough. Sweet and cute, ya?


on the right - Chester in The Lion King from the Pride Rock Tamaki aka. lady-killer wig - on the left - Lina in girly almost Honey wig. 'It's time to style' I thought

:bulletblue: I dunno if we are really stupid or lucky or stupidly lucky but we had done
everything what was planned and it came out pretty good. It took us something like two
hours. I hope that people enjoyed the show and that we did good.
We would also like to thank everyone who participated in cosplay! There were so many people with great costumes! Really, the truth is that cosplayers make cosplay - guys, you did great!


Techno, Kyouya, Nekozawa and Honey thinking and judging, which cosplay was the best and which should win</sub>


Here are the winners! Congratulations, one more time! </sub>

:bulletblue: The very next day.
Do you know the smeel of victory? Yeah, kiddin' but we were really happy with the cosplay and the way it turned out. Tired but happy we spend Sunday idly, enjoying ourselves.
I don't remember when things like 'Whose Line' or Fireworks Performance were shown but I know that I enjoyed them and had fun. I suppose, just like everyone else.


Well, enjoying, yeah</sub>

:bulletblue: I haven't mentioned it but the weather was killerlike. Even when the sun wasn't shining it still was really hot and sticky outside. Rainy, sunny, rainy, sunny, sunny, sunny and STICKY.
Of course after KoneCon2 we ended up in travelers favourite eating place - KFC. The clouds broke and it get immediately colder as the rain was pouring. That was nice. Waiting for everyone's trains, eating and still, having fun! Can I call it - after-party? Yes, I suppose that's a good name for that situation.


Happy TEcHNOpl in my gay hat and sunglasses. He'll take you to the gay bar with his gay train of gayness! </sub>

:bulletblue: And that's all. KoneCon2 - really great and successful convention.BALCON

:bulletblue: Traveling to Balcon was really painful experience indeed. We ended up in the corridor near toilets [cause all compartments were full] but that's not the point of this note, besides I'll write more about getting back to Szczecin, which was even more painful if possible. Old habits die hard and as to follow convention routine we lead some con-atractions. For instance We did wig styling and voice recording workshops. It was fruitful one can say, it was fun but also tiring as hell.
We also sat as models [also know as victims] at Chester and Euzobjusz's make-up workshops.

:bulletblue: Not only did Niemti cut wigs but also human hair. Overtime was unavoidable.  :bulletblue: I'm wirting about balcon in short. Everybody tried to deal with various impediments, and they did their best. Despite of different problems such as lack of electricity or terrible journey it was fun to take part in Balcon. It cannot be omitted that Mar-la won 3rd place at Cosplay contest. Congrats! linasakura also won something. A potatoe medal! what is more, Ano had an interesting proposition from old perv.
And by interesting I mean one night stand up in railway station toilette. geez.:bulletblue: See you at Piernicon!MagnifiCon VII / May / DKW - late again

Journal Entry: Sun May 24, 2009, 6:37 AM
:bulletblue: Hi guys! I'm late as always so don't mind! to lazy to deal with it..
This time I have to write you about three things that have happened: MagnifiCon VII, May (spent together) and DKW.
MagnifiCon VII

:bulletblue: It was some time ago and my memory isn't that good. I remember few things – really nice school building, fast vanishing queue, a lot of free space and ANO777's birthday 'conparty'.
Ehh, I'll try to put it in right order or something...

As I said before the queue disapeared really fast. In one moment people were standing in front of the building, in another there was no one there! Amazing. Was it a better solution for polish conventions? Dunno, really. I hope queues will vanish like that more often.

:bulletblue: Our group had their own 'cosplay room' place for few hours. Discussion panels, workshops and stuff. I remember one thing – many wigs to style x_x


ANO777 and chesterr prepared for their part in cosplay room </i>

Oh, I haven't mentioned anything about the con's neighbourhood – quiet and pretty place with shop and small 'restaurant' where every single person has been to as I suppose. I've seen many people in there
I went there together with MagdalenaKapinos, Sansex and inochi0 after my parts in Cosplay Room.
The funniest thing was – the lack of food people wanted. Everyone got pork chop with salad and potatoes. Still, it was tasty, thought.
:bulletblue: Another important issue – cosplay. Yeah, cosplay....hmm....cosplay. Wat was with it? Well, many costumes, that's for sure, many good costumes and pretty nice stage.
Girls had two groups: 3rd uniforms from D.Gray-Man and Tsubasa Reblabhablah Chronicles.:bulletblue: After everything we had much fun in sleeping room. Especially with Chaos's wings.
SuperAno flying in the sky of MagnifiCon:

And the birthday present for Ano.


May 2009 under the sign of Casual Vocaloid

:bulletblue: Tha main destiny of us this year was to make an invitation video for KoneCon convention. We ended up in definitely other place with other things done. However, I had a lot of fun and the time spent together with friends was the nicest things ever :heart:

:bulletblue: Everyone dressed, everyone ready but no-one with idea what to do. Ano was our main director with notebook and she knew everything ha ha...ha <D. We had to to what she said!
Sansei was the main character – her pink power was everywhere!


<img src="img33.imageshack.us/img33/3851…>

:bulletblue: Sometimes we had enought or someone else had their own time with camera. We were looking for other things to like. More of these photos won't be shown more private stuff, sorry XD but tossing a teddy-pikachu or playing with cars and dogs!

As I said before – Ano knew everything. Being the main director means a lot – sacrifice and uncomfortable terms. Our brave Kaito~:bulletblue: The second day  was all about trying out our skit and making gadgets. The very first attempts of KH drama with not-full staff and no costumes in high temperature. Of course quarell and ranting but that's normal. We still like each other <D
:bulletblue: Also, in May in city called Gryfino there is a festival for three days. It's conected with the history of Poland. Of course we had to go there and check everything out!
DKW – Dni Kwitnącej Wiśni aka. Days of Blooming Cherry or Blooming Mildew

:bullet: Tha last part of my „do-it-fast” journal. Fresh story from last weekend in Bytom but to tell you the turth – I have enough of writing about our mildewy 'hotel' and  audience and stuff.
I want to let you know that Dkw was like school trip and, I think, everybody has a lot of fun.:bulletblue: Preparations, hastiness, running and shouting – sign of our skit. I turned out to be okay but still, we have to change something and probably will show it again.


The video with our skit can be found here:
:donut::donut: www.youtube.com/watch?v=_sjzx_… :donut::donut:
:bulletblue: I want to mention about Mar-la's birthday. There was a surprise for her while karaoke.
Again, best wishes :heart::bulletblue: Shortly described DKW is short.
Big thanks for everyone who has spent that time together with us and helped with everything!
:heart:

Next: KoneCon in Szczecin!

I promise next time I'll write a proper and pretty journal!MOKON/ECCHICON 4TH!

Journal Entry: Fri Mar 6, 2009, 11:28 AM
:bulletblue: Hi there guys!
We're really sorry it took us so long to update again! We hope you're all good and that this journal will be enough as return for your waiting!

Okay then, let's start! This time is again me, <a href=”niemtold.deviantart.com”>Niemti, writing. Prepare yourself for a loooong story!

Mokon Clamp Festival – welcome in Warsaw

:bulletblue: If we want to go through that story with our calendar in hands we must start with Mokon – convention from 13th December.
What to say/write about this little fella'
People say different things about it – some think it was nice, some other shout „Mokon sukcs” and there are also neutral people (like me, maybe?) who just went there and were and went back home without any bigger problems.
The truth is, I don't actually remember everything from that convention so I'll make it as short as possible and as long as my memory will let me.

:bulletblue: Things I remember:
reallyyyy long queue which we didn't have to stay in, though
manyyy manyyy shops and japanese stuff for fans
when I went inside I was like: „wow, looks kinda like Polish Expo or so. I bet it'll be great” good I didn't bet any money or my head or hand, gash, that would be creepy
lots of people and lack of free space

:bulletblue: I suppose, the worse part for people was cosplay. They told us to be ready at 5 p.m. but cosplay started after midnight. I pity for all people, girls, who had their chests bandaged and uncomfortable costumes for them and myself, well
However, the level of costumes was really high. Everyone looked amazing and I think it was worth waiting to see all these great cosplayers in action!
Not to mention the Russian group who visited our polish convention.


Photo by: k-w-a-k


Photo by: Gargu

:bulletblue: Let's get going. I don't remember anything else ''

That so called „New Year”

:bulletblue: Let's skip few weeks. We're now at the end of December. inochi0 came along to me and Sansex to help us prepare everything for party.
That part  is, like, more private, so I'll only show you some photos. Plus, personally, I had a really great fun, hope everyone else did too!


Photos by: Mar-la


EcchiCon 4th Strike – Warsaw

:bulletblue: Yes, let's face the almost present - 28-02.2009-1.03.2009 <--- looks creepy, huh? Nope, it's the correct date of convention.

:bulletblue: When I finished my studies at Friday inochi0 and ANO777 surprised me, showing themselfes at my school to pick me up.
Together with Inochi we went back to my home to prepare everything for another long trip to Warsaw.At 11.15 p.m together with linasakura we happily started our journey.
Warsaw greeted us at 6 a.m. Thankfully Sansex and puppetka were already at station to take us to the place where convention was.
Few calls and we were in, sleeping deeply of course after saying hello to our friends who were also inside

:bulletblue: I woke up at 10 o'clock I suppose and went with Ano to take shower. After that....no, I don't know what was after that, but I for sure know that ANO777, linasakura and Mikaela-Maria dissapeared magically to take some photos of their Sould Eater costumes and Romeo and Juliet.


Photo by BHMT                              


Photo by TEcHNOpl

:bulletblue: Together with my sis Sansex and inochi0 we went to take part in „ecchi costume project” contest. The fun was really great, imagination, I love ya' <D!
Girls went somewhere to preapare themselfes for Code Geas fotoshoot and me? Wwhat...oh! Right, styling :devmikaelia-maria:'s wig and Matys' hair.
Inochi was mad cause I promised her we will get dressed faster but my timing was, as always, bad.


kwak's disscution panel

:bulletblue: Cosplay was supposed to start at 7 p.m or so, but of course everyone had to wait a bit longer. To many cosplayers to less space I think I written about situation like this earlier, haven't I?
'Our' Code Geas gruop won first prize in „the most like chara” category! The were awesome and really think they deserved it.


Me as Neku from TWEWY; Photo by: k-w-a-k

:bulletblue: The good part of convention was for sure photo studio. Good looking cosplays in studio are good looking. Let's take a look:

Photo by: TEcHNOpl


Photo by TEcHNOpl

Thanks for everyone who took us pictures!

:bulletblue: As always linasakura took her part in karaoke, this time together with Sarcazm. They sang really nice but unfortunately 1st place was someone else's destiny.
What happened after that? Ecchi cosplay? No, it was a failure. Yuri and yaoi anime projections? Yeah, but I had to leave the room not mature on papers, though. Practical yuri contest? Yes, please....Okay, no. I was weird.
Me and inochi0 ended up at small buffet somewhere in the undergrounds. ANO777, Sarcazm and MJeremy were there too so we talked a bit and played with plushie elephant and my tea.
But what happens when in buffet is no food? People gets mad, and when they're mad they want to find other way of entertaining. If there is only a stinky DDR room they go back to sleeping room. Pity, that big, bright light was just in front of our faces. Thankfully, it was after 3 a.m so we fell asleep kinda fast.


hot tea is hot

:bulletblue: 8.30 <---traumatic hour when linasakura woke me up with a grin and words „Niemtiii, our discussion panel is about to begin~~”. Well, I had to stand straight and go with her I was late of course and as always. Sitting with ANO777 we listened Lina and sometimes said something ourselves 'sleeeep, need to sleeep' mode
I think our part was done well and people weren't bored.


Photo by TEcHNOpl


Again our discussion panel; photo by TEcHNOpl


Sorry, Had, I had to XD

:bulletblue: Time to go back, you know. Saying hello we moved to train station. Sansex was with us. Our train to Szczecin was at 3 p.m but unfortunately inochi0 had to take other cause ours haven't stopped in Poznań at all.
So, our 4th person to group was Larennka and Garet for two hours. We spent them in section for bikes but in Toruń some places were free so we took them not by force.
Our way back was really great thanks to the man 'who was the truck driver” and Ushi! Greeting for you guys, if you're reading <D:bulletblue: Well, I suppose that's all. Not as long as I thought it would be! Till next time, then! And thank you all for reading :3
Photos from session will be uploaded later!

:heart:8-9/11/08 BDay Party and Vocaloid photoshoot

Journal Entry: Wed Nov 12, 2008, 7:07 AM

:bulletblue: Hello everyone, I'm Sansex and today I will write journal to tell you about all those events from past time.

8-9.10.2008

:bulletblue:First of all, I will write about happy day of inochi0 and Tooshiya birthday! Me and niemtold came to Poznań one day faster to prepare everything. Finally on Saturday whole bunch of happy girls came to join us.

We spent together a really great time and had a lot of fun. One thing from this day was really amazing - Birthday cake! Look at it an try to imagine how tasty it was!


As for a good no-life - Inochi has a FF cake (poor Saku! <D)

Of course there were presents too! The most epic example - pedo-Axel
(inochi0 once said she wants some kind of "pedo" present XD) made by Hay3n and Mar-laNext day after the birthday party we woke up early, took all our luggage and started to walk to the sun !


Question - for what? (Leo, for money)
Answer - to make photo-session from Vocaloid, to please You and ourselves ^^!

Our destiny was Shopping Center called "Stary Browar". Nice place to take beautiful pictures.
We had to change clothes quickly in bathroom. Very quickly, because after awhile bathroom was closed

(This sentence is saying "Sorry but the bathroom is closed for next 15 minutes" !)

The whole party on a moved stairs


:bulletblue:There were few moments to make people laugh, to fight and make weird faces.

01. Fight


02. Weird faces. Almost like Leonidas!

But work is work!any problems?


:bulletblue: Our photographers Hay3n, Mar-la, giwi, Vede had to be patient to listen our complaints about weather (it was really cold!) at the same time give good ideas for pictures, make us stand still and take good pieces!


There is no fun without fight!  (kill or be killed?)


Ano being all pedo even without Sasuke costume!
Go get her tiger!


And without staring people who are thinking "What the hell are they doing dressed so freaky and weird and lying on the ground??"


:bulletblue: At the same time we had a little fight with security guy who was asking if we had permission to make there pictures, or bought a wall to use it for photo session (he thought that we are going to publish pictures in a newspaper or sth). And while we were lying on the ground the security man stood near us and looked and when we finished taking photos on this pose he said: "You can't do that. It's illegal!" (what? Lying on the ground?) and "Okay, you can take pictures but try to do that in a way which people won't be looking at you!". We all were like: "oh, how are we suppouse to...!"


:bulletblue: To feel a little bit at ease, away from security guy and staring people we changed the place. Some of us found new hobby in running after pigeons, as you can see niemtold gave her everything for a new passion xDANO777 and inochi0 as Evil Twin Brothers (ou, we are so cool!)The whole true about "Embrance" photo XD


:bulletblue:Some situations were funny, for example - I wonder what is Yuzu-sama doing in niemtold breast, and why Niemti is so happy?


Niemti: I'm not happy! Look at that LOL sign!

:bulletblue: Some situations were tragic...for example, our discover, dark and gothic ANO777 socks! Oh, Kaito, you being all emo!Whole group of vocaloid making Lelouch (from Code Geass) pose number 38658920


:bulletblue: During this exciting day we found new friend - Edward! He was very shy at the beginning but after bloody fight Miku with Orihime (Bleach) and the rest girls from Vocaloid, Edward could rest in linasakura hands. Look at his friendly face and tell me he's not happy!:bulletblue: Unfortunately not everything was so nice and colorful, at least not in our country. Poland is NOT a good place for cosplay. Some stupid brat even threw a stone and hurt linasakura and Sarcazm ! Can u believe it? Gosh, I was so mad I thought I will beat this kid like a plump! Little gangasters are growing up and we can't do anything about that! Ygh!


Cosplay war is really creul, full of bruises and scars!

:bulletblue: After photo session everyone were quite tired. We could call it a day and ended up in the restaurant to fill our stomaches with joy and joyness and food! :3:bulletblue: Also look here:


Vocaloid Caipirinha
and

Kaito and Akaito powah!

:bulletblue: All chosed pictures from Vocaloid photo session will be uploaded in next few days so look forward to it and give your opinions!
It's very important for us to hear not only good things but also your building critic.

:bulletblue: Thanks a lot for everything and till next journal!
Sansex
:heart:

4-5/10/08 - Sorry it's so late - BAKA Y2K8

Journal Entry: Mon Oct 20, 2008, 9:34 AM

BAKA Y2K8, 4-5/10/2008

:bulletblue: Baka Y2K8 was a weird convention for me (still the same person, Niemti). Too short and hasty but I had fun. Not big and awesome as at the last convention but also.
Kay, let's let's start from the beggining!
Our train from Szczecin to Wrocław was at really early hours; we reached Wrocław at about 12 pm but finding the place of convention was more difficult that wake up and go to the train station! Maps and instructions from organizators weren't really THAT helpful!


Lina linasakura and Qudaci Qudaci trying to resolve the problem!

After we found the bus stop there were still 30-40 minutes of 'fun ride' in the bus with random people..
:bulletblue: Kay, we reached the conplace and already found a quite big queue!
Earlier Bell Mikaela-Maria called us to say that she has a room only for us and friends, so we didn't have to worry about free space and privaticy.
We rested a bit and already had to go to our discussion-panels and at cosplay after that.
Speeches were about "How much can you sacrifice for sake of cosplay" and "How to style wigs and hair". People looked satisfied and happy so I think everything went good.


Me niemtold, Lina linasakura and Bell Mikaela-Maria. Me and Lina taking care of our discussion-panel
Photo by Kwak k-w-a-k

:bulletblue: After that we went to dress ourselfes into cosplay costumes (everybody went, I still had my panel so yeah, I was in hurry'' ). Doing things faster than usual, painting nails, styling wigs and looking for the parts of costumes. Please - I hate doing things in a hurry - never again!

:bulletblue: We still had to practise our cosplay presentation but in the end everything went quite good.
Lina won 1st place as Hatsune Miku and it was already a big succes for us and her!


Our whole Vocaloid group. From left (up): Vede Vede, Lina linasakura, Sansei Sansex, me niemtold, Ano ANO777, (down): Hikaru Yuzu-sama, Bell Mikaela-Maria

And here is our cosplay presentation:Cause of the cosplay-rules at Baka Y2K8 we had to perform it in "cosplay skit" category but it was not a skit - it was a presentation.  
But I still hope you guys like/liked it!

:bulletblue: After cosplay there was a karaoke. Lina, Vede and Ino took a part in it :3
After that - at last - there was a time for a bigger rest!


Vede and Hikaru being all fangirly!


Lina cosplaying Ano who cosplayed Kaito and Hibari

:bulletred: Sunday was even shorter and went faster than Saturday!


There is always some time to eat and chat a bit!
Photo by Kamlot KamlotVIII


A big group waiting for the bus, uehh...

:bulletred: We had a looot of time till our train. Everything seemed like fun, even pigeons...Some goodies from Reborn photo shot!

:bulletblue: Session was really fun, it took about 1 and half hour. There was over 17 people in group and photographers made over 300 photos :3.Waiiitiiiinggggggg~g (from left) BlackGeisha, AzureShika and ANO777Just don't ask XD""

:bulletblue: I would like to thank Sarcazm and mistlel for photos and for great patience too <XD


Stalker yoakemi who wanted to be on this photo too, poor rimike don't know anything ...
"Shoujo Kakumei Utena" photo session

:bulletpurple: Ready? set? YURI TIME! (or sth like that)"Poland's next top models": Mikaela-Maria Sarcazm and linasakuraSexy, naughty, bitchy, what more can I say?Everybody likes selfcest (?!?!), even Techno"Go away! I'm a star!" >XDProm night? In "Shoujo Kakumei Utena"?! >XD What's next? XDOur group: top models and masters of photography <3 Thanks! :*And that's all! Thank you guys for your support and hope to meet you at next convention!

27/09/08 - Akuroku Photosession

Journal Entry: Tue Sep 30, 2008, 10:48 AM
Hi there everyone! It's me, Niemti - with new informations and photos from our last weekend (27/09/08).
Big thanks for inochi0, Tooshiya and GooMz!
Now, ready or not here we go!


27.09.208

:bulletblue: Saturday morning.
Me and Inochi woke up at 11 o'clock and still had to style our wigs. There were like a total disaster and we couldn't stand looking at them. The previous day Inochi washed Axels and I took my Roxas from home (ready to style). It didn't take long but the effect was better than last time (or maybe we hope so!).
When the wigs were styled we started dressing into cosplay clothes. There wasn't any other posibility than go to Poznan already in costumes!


Roxel taking photos in bathroom and his daddy Roxas putting his eyes, hair and clothes on


:bulletblue: After we prepared ourselfes we went out to reach bus and transport to Poznań.
There, we met with Tooshiya and GooMz who were our photographers <3


Not in a Roxy mood, so happier than I should! Still waiting for the bus.. >XD


At the first place. It was like:
Me: I don't want to sit on it..I'll fall down! Y3Y
Everyone: Hey, you should go there! *points on the clock tower*
Me: ...Orly?! KhrrrOh, pardon me. Pedo Axel was also taking photos!


Is this madness? Is this sparta? No, this is FANGIRL! >XD


Sorry for the quality but I had to add this one! This photo is made of win!
Axel:Look Roxie, I'm holding you only with my hands!:bulletblue: Okay, we moved from that place and headed to another. The museum and other places that Inochi and I spoted while having a walk on Friday.
We had to go trough the main street in Poznań but it didn't actually bother us!:bulletblue: We reached our new place and started taking pictures. Or maybe Sakura, Goomz and Inochi started. I have 'two left hands', my photos always are blurred so I don't even take camera in my hands anymore <D"


It was supposed to be a serious shoot!
Axel:I'm taking the red car, honey!
Roxas:No way, I'm taking it!Roxas:Can I take the red car, please?
Axel:Oh, yes, it's yours!The truth is that Roxas never wanted the red car.

:bulletblue: After xxx hours of taking photos we had to eat something! Main photographers were hungry so we had to quickly find some nice place to stay in and eat something!


Saku and Goomz eating. Poor things, they were so hungry!


Roxas wasn't hungry at all...


But Axel didn't have problems with that! (see, I was doing that phot. Pure blurness~~)

:bulletblue: After a quick dinner we went to take some more photos, cause it was already a sundown we had to hurry!
A few turned out really good but the rest was kinda funny:


Axel:Hello little child, are you alone?
Girl: ....Miss, are you a witch?
She really asked about that!


:bulletblue: Phew, we were really tired but satisfied! Everything was really great and session went awesome!
One more time big, really BIG thanks for Tooshiya and GooMz :heart:

And till the next time!
Thanks for attention <3PSX Extreme interview + FFXIII photosession!

Journal Entry: Sat Sep 20, 2008, 8:05 AM
WTF Productions in the PSX Extreme magazine!!</u>
Yup, guys, check this out!
(only polish)
:star::star::star:

-----------
:donut::donut::donut::donut:
-----------
Final Fantasy XIII & Final Fantasy Versus XIII Photo Session!
Photo: ninolino
Models: linasakura as Lightning; ANO777 as Unknown Prince/Storm
16.09.2008
At 8 a.m. linasakura woke up and then the problems began (so early). She had to wake ANO777 up, which was really hard.
After an hour they went out to meet with ninolino and czeszka but were late after all. Ano looked like cyber-goth and Lina like an emo-barbie or something!
Anyway, after dressing Czeszka into Itachi's costume, they started making photos!


PL: 9:20. Przygotowania bolą (szczególnie kiedy jest zimno, a ty masz TAKĄ spódniczkę! <---dop. Lina)
ENG: 9:20 am. Preparations hurt (especially when you have a skirt which is THAT short! <---from Lina)PL: "Spójrz synu, cała ta ziemia opromieniona słońcem, to nasze królestwo!"
ENG: "Look my son, everything the light touches is our kingdom!"


Tadaaam~~ CMOK/wet kiss! >XD


PL:Lina nie chciała wspólpracować! "Jest zimno, nienawidzę was, bolą mnie nogi i khrrrr!"
ENG:Lina definitly didn't want to cooperate! "It's cold, I hate you all, my legs hurt and khrrrrr!"PL: Nowa gra od SE i Kishimoto! (SquareKishimotoEnix?): "Final Fantasy Versus Itachi XIII"! Naruto jest wszędzie!
ENG: A new product from SE and Kishimoto! (SquareKishomotoEnix?): "Final Fantasy Versus Itachi XIII"! Naruto is everywhere!


PL:Książe jeszcze nie wie co go czeka! Dziki atak miłości
ENG:Our Prince don't know what is going to happen! A wild attack of love!


PL: Wybieranie póz do zdjęcia! Nie chcielibyście znać prawdy o tym zdjęciu sprzed PS'a......
ENG:Choosing poses for photos! You wouldn't like to know the whole truth about this one before using PS....


-Orly? - Yarly!- pervs! To little hetero in hetero!More photos comming soon! (but this time serious!)


Love you all,
WTF Productions! :heart:

 • Listening to: Yoko Shimomura - Somnus
 • Reading: PSX Extreme
 • Playing: Tekken 5

FF VII:AC - skit and photoshoot

Journal Entry: Wed Sep 10, 2008, 8:59 AM


PL: Nasz nowy WebCam, pewnie już zdążyliście go zauważyć! Dzięki ofiarności Kiry udało nam się zrobić serię naprawdę dobrych zdjęć, z których Ano skeliła tego oto gifa.
ENG: Our New WebCam, you have probably noticed it already. Thanks to Kira, we were able to make some fantastic pictures which were then glued together by Ano and which made out this gif.PL: Przed wystepem. Ostatnie spojrzenia na publikę zza kulis, wspólne krzyknięcie "WTF faighto~!" i czas zacząć show!
ENG: Before the performance. The last glance on the public, shouting out "wtf faighto~!" and the show begins!PL: Zackhary i Reginald, "kochani" przyrodni bracia Cloudziuszka, jaka mogłaby się oprzeć ich męskości?
ENG: Zackhary and Reginald, "beloved" Claudirella’s stepbrothers. How could she resist such manliness?PL: Cloud: "Nikt mnie nie kocha! Zostawcie mnie samego!"
ENG: "Nobody loves me! Leave me alone!"PL: Kadaj: "O tak skarbie!"
ENG: kadaj: "O yeah baby!"PL: Niczym modelka na wybiegu.
ENG: Almost like a model on a catwalk.PL: Striptiz Clouda i fanki mdleją... Sephiroth też...
ENG: Claud’s streaptease...the fans faint… Sephiroth too...PL: Rufus: "Zatańcz ze mną maleńka!"
ENG: Rufus: "Dance with my darlin'!"PL: Reno: Zaprowadzić cię chcę w piękne, czarowne miejsca. Słuchaj dziś głosu serca, bo, księżniczko, nadszedł czas!*
ENG: Reno: I can show you the world. Shining, shimmering, splendid. Tell me, princess, now when did you last let your heart decide?*PL: Yuffie i Tifa kontra Zack.
ENG: Yuffie and Tifa versus Zack.PL: Scena tańca (Cloti).
ENG: Dance scene (Cloti).PL: Tifa bez nóg, jak mała syrenka XD Na morza dnie XD!
ENG: Tifa without legs, like little mermaid XD Under the sea XD!PL: Nowa broń Clouda. Ulitimejt mitoła atak!
ENG: Cloud's new weapon. Ultimate broom attack!PL: Reno look-a-like. Lina to chamski fangirl Reno, że to wypatrzyła!
ENG: Reno look-a-like. Lina must be his true fan girl for her to notice this!PL: Noś zawsze na podryw ciemne okulary, a nawet jako Cloudziuch wydasz się wspaniały~!
ENG: Always have your sunglasses with you so even in Claudirella’s outfit you’ll look good~!PL: Zack jako emo.
ENG: Zack as emo.PL: A tutaj Zack jako mucha.
ENG: And here Zack as a fly.PL: Atomówki! Ostatecznie odlotowe agentki XD!
ENG: Te powerpuff girls! Or maybe Totally Spies XD!PL: Niezamierzone i najładniejsze foto Clouda z Tifą, ale niestety Tifa zapomniała ściągnąć okulary! Co za niedopatrzenie!
ENG: Not intended and the best picture of Claud and Tifa. Sadly Tifa didn’t took her sunglasses off! What a disaster!  PL: CO TO MA BYĆ?! Jakiś zmasowany atak Cloti?! I jeszcze ten radosny Zack XD'!
ENG: WHAT THE HELL IS THAT?! The Attack of Cloti?! And this happy-go-lucky Zack XD'!PL: Cloud & Zack: "Tifa nie płacz!"
ENG: Cloud & Zack: "Tifa don't cry!"PL: Cloud: "Dajesz Sephirothcie! Na cześć naszej wygranej!"
ENG: Cloud: "Go Sephiroth! For the sake of our victory!"PL: "A co jest w pudełku?"
ENG: "What’s inside the box?"PL: Kadaj: "Boisz się ciemności?"
ENG: Kadaj: "Are you afraid of the dark?"


PL: Cała prawda o Sephirothcie! Różowe okulary!
ENG: All truth 'bout Sephiroth! Pink glasses!PL: Nasz Sephiroth bez peruki, ale z figurką go przedstawiającą.
ENG: Our Sephiroth without a wig, but with his figure.PL: Nasza Tifa i jej figruka.
ENG: Our Tifa and her figure.PL: Co za twarz! KRZYK!
ENG: What a face! SCREAM!PL/ENG: Reno: THIS IS... SPARTA!PL/ENG: Zack x Cloud!PL: Zack: "Nowe buty?"
ENG: Zack: "New shoes?"PL/ENG: Swiss swooosh!PL: Bezcenna mina Tify po tekście "Najpopularniejszą parą z hentaiców są Axel i Tifą!".
ENG: Priceless Lina’s face expression after heating someone say: "The most popular hentai pairing from Square Enix is Axel and Tifa!".PL: "Walcie się ludzie!" - a same chciały Viffie!
ENG: "Fuck off people!" – they wanted Viffie for themselves!PL: Reno z bliska.
ENG: Reno closeup.PL: Vincent i jego mrok... brrr...
ENG: Vincent and his sight... brrr...PL: Yuffie z bliska
ENG: Yuffie closeup.PL: Tifa z bliska. KOlczyki zrobione przez Hikaru <3.
ENG: Tifa closeup. Earings made by Hikaru <3.PL: Reno look-a-like numer 2! Szalony fangirl Lina zawsze na posterunku w poszukiwaniu podobieństw!
ENG: Reno look-a-like No2! Crazy fangirl Lina always on the stand and on the lookout for new look-a-likes!


---

Obsada/Cast:
Strife Cloud - niemtold
Lockhart Tifa - linasakura
Valentine Vincent - yuridesu
Kasaragi Yuffie - Mikaela-Maria
Reno - ANO777
Shinra Rufus - Hay3n
Fair Zack - inochi0
Sephirtoh - Yuzu-sama
Kadaj - giwi

Zdjęcia wykonali/Photos by: Kira, Giwi i KWAK

---

* "Alladyn" - "A whole new world"

---

Dzięki Vede :*PierniCon4 22-25/08/2008

Journal Entry: Thu Aug 28, 2008, 1:18 PM
This time note is by me! Niemti it is!


Kay guys! And now the note you all (I'm sure) were waiting for! Short description of what we were doing on PierniCon4 convention.
(22-25.08.2008).


22/08
:bulletred: We were at conplace at about 5 o'clock in the morning, so it wasn't actually a nice thing (everyone was sleepy and tired). Fortunetely orgs let us in right away so we went to our sleeproom and spent there some time to rest a bit.
Almost every of us had to prepare something. Ano, Inochi, Hikaru and me went to the clasroom where our Yaoi Host Room was suppouse to be (later!). Taping posters, preparing space and dressing ourselfevs we spent there time till 4 P.M.


Me as Cloud - host version!


Ano as true Prince!


Meanwhile the rest of group was waiting for their IDs and informators to be given and LinaSakura was sewing Roxas' jumper (thank you, dear!:heart:)


:bulletred:The 10 P.M. hour was under the Yaoi Host Room sign. The uke vs.seme tournament!
Well, we must have had stop it cause at 11 P.M. there was 1st attempt to skits. Short but well organized! Thanks for people who said such a nice things about WTF's skit! It really helped us, we became less stressed and more sure!
After rehearsal I came back to the Host Room and realized a realllyyyyy loooong queue in front of the doors!
Me standing on the desk: Guys, hey, guys, be quiet! Are all of you waiting for the Queer as folk movie to be shown?
People: Yeeeees!
Me:.....wait here for a moment.....'''
I run to look for the projector! Found it; but unfortunetely after about an hour of trying and pulling stuff together (with big help of MJeremy and other people) CD went mad and nothing happened. Yaoi Host Room was officialy closed for that day.


I dunno when that photo was taken but it sure is cute! Guys, what were you doing in there!?


:bulletred:Guys went to sleep,  but I and inochi0 were heading straight to the showers! After about 30 minutes of waiting we finally washed ourselfes and went to look for electricity to dry hair. We ended up in almost abandoned classroom where only a few people were talking and playing or something.
After that we wandered a bit on conplace but finding nothing interesting to do we ewentually went to sleep.

23/08

:bulletred: Till 1 P.M. there were nothing particular to do, so we justwaited and everyone did what they wanted to.


These guys again? Maaaan, stop staring like that!

At 1 o'clock me, Ano and Inochi went to the Host Room to prepare  everything and what's the most important, after final of uke and seme tournament (sorry we ended faster, but time was chasing us!) - tried our cosplay presentations.
I was waving my keyblades, ANO777 and linasakura were trying their song and arrangement. After that I had to fix some wigs and style Sora's (Altair94).

sarcasm and Yuzu-sama were working os Sephiroth's wig but in the end linasakura did the masterpiece construction (bravo!) and everything was done!


Look at this construction! Isn't it a masterpiece? 8D

After that we went to the main room! Cosplay was about to start!


Here you go - presentation of Lina and Ano
(as Lightning and Prince from FFXIII and FFXIII: Versus):And here's mine
(as Roxas from Kingdom HeartsII):
Our friends also participated in this contest!


:bulletred: We had no time to think! Everyone went to the backstage and started dressing themselfes for the skit!
I truly had to much layers to wear, not fair! Hmpf!
Our skit was 1st on the list!And we won 1st place! Thanks for all who voted for us! Thank you, thank you, thank you guys! We really appreciate it and it gives us more power and strengh to make another cosplays and skits! :heart:


Yup, backstage! Tiny place, never again, bleh!


We left the tiny bacstage and sat on the stairs near stage. We were watching other skits from there


:bulletred: Till 11 P.M. there was nothing actually to do for us. Everyone was resting and at 11 P.M. we went for a photosession on the main room.
Princeling and Akuroku for the win!


Lina cosplaying Ano whose cosplaying Prince and host Sasuke with her favourite L sign!! Nice!

Photo by Tooshiya

Lightning: Keybladeee, niceee, can I have it? </i>


Hey, guys, we wanna play PS too!</i>
(way to go,Roxie-boy! "Put your pants on!"
)

Photo by Tooshiya</i>


Photo by Tooshiya</i>24/08

:bulletred: This day was full of discussion panels and things to do so noone really got bored!
IDOL competition at 12 P.M., one panel of mine (sorry I got late!) which Lina helped me with, her own two panels if I remember correct and then karaoke!


Lina at her 'work'


Girls sitting, waiting, listening! Dunno~~


The biggest conspiration from time of Sansei's birthday ever! And only for Ano! Lina and guys dressed as D.Gray-Man charas went on the stage. Lina sang the song, the rest was on the stage! Everyone was crying (sorry, I hid my tears inside! It's not like I'm not sensitive! T3T) but it tourned out really good! Congrats for everyone, especially Lina!
---------------


DGM group. That Lavi was priceless!


On stage


25/08

:bulletred: The last and the shortest day of convention. Everybody was going home but not WTF! We woke up at 7.30 A.M. (zombies wanna brainzzz~~) and something after 8 A.M. went on the quick Final FantasyVII:AC photo session!
Everyone was really tired but photos tourned out really good!
Soon we'll add some on our site and dA! Be patient, as always x3

:bulletred: Our train was at 14.44 P.M.


Poznań; we were waiting for our second train to arrive!

That's everything I suppouse!
(Please, give us credits to photos cause I don't remember who has done which! I will be really glad if you do that, really!)
Till the next time, everyone! And thank you for great and awesome four days!! :heart:

About PierniCon4

Inochi:
In my opinion the convention was really great! I spent time with great people who I love with all my heart. Thank you guys for everything! I hope every convention in future will be as great as this one. Thanks for all nice words about our cosplays and skit, they mean much for me <3

Ano:</u>
Well, I'm really happy I have spent 4 days with people dear to me, and on top of that I'm proud of my new cosplay. Our host room didn't turn out too well but as long people says it was good I'm happy. And yeah still #1 :3

LinaSakura:</u>
Piernic was f*cking great!

Niemti:</u>
These four days made my whooooole year greater and happier! Thank you everyone!


And we thank you again! My dear donators <3!

photo by Larennka

WTF level up!

Journal Entry: Wed Aug 27, 2008, 4:20 AM

The proper journal with description from PireniCon4 will be added soon, be patient!

For now all WTF Productions's members would like to thank people who gave their money for our subscription!

Also big, big sorry if someone's nicname is written wrong (Sasuke is kind of mute, don't mind him).
If something is wrong write a comment under this journal and we will correct it right away!


Huge thanks to:
Aranx
Rouki
Iza
Jeruś
Conjuror
Sakama
Kamlot
Maikyo
Kyoru
Saper
Chang
Laiii
Sakura
songoma
Ryuu
Ikaru
Witek - his wallet became really tiny 83!
Karasu777
Hayami
Puppetka
Akumu
Tomasz
Kwak
Lorapi
Wala
Merry
B (Karmel)
Alex
Hinata
Azureshika
Mu-An
Wero
Seba
Gumol
Gargu
Malec
Yume
Inkama
Lord_Zuo
Onigiri 3000
Kisamcia
Rogal Róża
Szopen
Veuna
Mori
Kecup
Rockberry
Nitriyan
Lianduris
Czoka LarennMORFIK IS LOOKING!

Galerie na ACP

Journal Entry: Thu Jul 3, 2008, 1:45 AM
Zapraszamy do zostawienia oceny lub komentarza pod naszymi zdjęciami w galeriach na stronie anime. com. pl (www.anime.com.pl/). Wszystkie mieliście już okazje oglądać na naszej stronie, a także na tym koncie DA. Mamy nadzieję, że nie będzie to nasza ostatnia zamieszczona tam sesja zdjęciowa.

Sesja "Naruto:Shippuuden" - anime.com.pl/Naruto__Shippuude…
Sesja "D.Gray-Man" - anime.com.pl/D.Gray-Man,galler…

***

OFFICIAL SITE: www.wtfproductions.glt.pl/

***

Our skits:
1. Death Note: Scenka z przeslaniem politycznym youtube.com/watch?v=Ku8Zo-ufjE…
2. Akatsuki: Przesluchanie o brzasku (english subtitles)! youtube.com/watch?v=RMpm6kMzRQ…
3. Heloł Heloł Light 'o robi szoł! youtube.com/watch?v=wbeI-8C8bE…

CMV - Cosplay Music Video:
1. Final Fantasy: What hurts the most www.youtube.com/watch?v=sbgBc8…

***

WTF PRODUCTIONS - MEMBERS:
:iconniemtold::iconmagdalenakapinos::iconinochi0::iconlinasakura::iconyuzu-sama::iconsansex::iconmar-la::iconhay3n::iconano777:

SUPPORT:
:icongiwi: :iconyuridesu: :icondeidara93: :iconignis-ai:

WE APPRECIATE YOUR HARD WORK !!! THANK YOU!

***

OTHER COSPLAY GROUPS:
:iconsparta-squad::iconoirokenojutsu:
Two new galleries on site one from "Naruto Shippuuden" and second from "D.Gray-Man" !! Hope u'll like it!

NOTKA PO POLSKU

Sierpień zbliża się wielkimi krokami, a co się z tym wiąże, nasza nowa scenka. Przygotowania idą pełną parą, mamy nadzieję, że jak poprzednie skity ten również przypadnie Wam do gustu!
W związku z wieloma zapytaniami na jakich konwentach się zjawimy, zamieszczam poniżej mały kalendarzyk konwentów, na których możecie Nas 'dorwać' :3

Kalendarz WTF'a: ~na okres wakacyjny~
1. FUNEKAI    - 6 osób (?)
2. ANIMATSURI    - 5
3. PierniCON 4    - no tutaj to raczej WSZYSCY XD

---

EDIT! - JESTEŚMY NA ANIME. COM. PL!
Co prawda zdjęcia te znacie już z naszego DA, ale zapraszamy również do obejrzenia ich w serwisie anime.com.pl, a konkretniej pod adresem - anime.com.pl/Naruto__Shippuude… Liczymy na Wasze pozytywne, a także negatywne komentarze, ponieważ jakie by nie były, będą nas motywować do dalszej pracy i poprawy wszystkich niedociągnięć lub kontynuacji tego co dobre. Serdecznie zapraszamy!


OFFICIAL SITE: www.wtfproductions.glt.pl

Our skits:

1. Death Note: Scenka z przeslaniem politycznym youtube.com/watch?v=Ku8Zo-ufjE…
2. Akatsuki: Przesluchanie o brzasku (english subtitles)! youtube.com/watch?v=RMpm6kMzRQ…
3. Heloł Heloł Light 'o robi szoł! youtube.com/watch?v=wbeI-8C8bE…


CMV - Cosplay Music Video:

1. Final Fantasy: What hurts the most www.youtube.com/watch?v=sbgBc8…


WTF PRODUCTIONS - MEMBERS:

:iconniemtold::iconmagdalenakapinos::iconmy-little-turtle::iconlinasakura::iconyuzu-sama::iconsansex::iconmar-la::iconhay3n::iconano777:SUPPORT:

:icongiwi: - helps out on stage :3
:iconyuridesu: - she was as Kanda in "D.Gray-Man" photograph session
:icondeidara93: - she was as Naruto Uzumaki in "Naruto Shippuuden" photograph session
:iconignis-ai:  - she was as Sai in "Naruto Shippuuden" and as Allen Walker in "D.Gray-Man" photograph session


WE APPRECIATE YOUR HARD WORK !!! THANK YOU!OTHER COSPLAY GROUPS:

:iconsparta-squad::iconoirokenojutsu:


As u can see we have new photosession from Final Fantasy VII: Adent Children, I hope you'll like it but for now please wait for new photosession from Naruto Shippuuden and D.Gray-Man, this time with the whole team :3

Also visit :iconsparta-squad: account they have added many cosplay photos maybe u'll find something that'll suit ur taste ^^


OFFICIAL SITE: www.wtfproductions.glt.pl


WTF PRODUCTIONS - MEMBERS:

:iconniemtold::iconmagdalenakapinos::iconmy-little-turtle::iconlinasakura::iconyuzu-sama::iconsansex::iconmar-la::iconhay3n::iconano777:

OTHER COSPLAY GROUPS:

:iconsparta-squad:


Our skits:

1. Death Note: Scenka z przeslaniem politycznym youtube.com/watch?v=Ku8Zo-ufjE…
2. Akatsuki: Przesluchanie o brzasku (english subtitles)! youtube.com/watch?v=RMpm6kMzRQ…
3. Heloł Heloł Light 'o robi szoł! youtube.com/watch?v=wbeI-8C8bE…


CMV - Cosplay Music Video:

1. Final Fantasy: What hurts the most www.youtube.com/watch?v=sbgBc8…

OFFICIAL SITE: www.wtfproductions.glt.pl/


WTF PRODUCTIONS - MEMBERS:

:iconniemtold::iconmagdalenakapinos::iconmy-little-turtle::iconlinasakura::iconyuzu-sama::iconsansex::iconmar-la::iconhay3n::iconano777:


Our skits:

1. Death Note: Scenka z przeslaniem politycznym youtube.com/watch?v=Ku8Zo-ufjE…
2. Akatsuki: Przesluchanie o brzasku (english subtitles)! youtube.com/watch?v=RMpm6kMzRQ…
3. Heloł Heloł Light 'o robi szoł! youtube.com/watch?v=wbeI-8C8bE…


CMV - Cosplay Music Video:

1. Final Fantasy: What hurts the most www.youtube.com/watch?v=sbgBc8…