Deviation Actions

WoC-Brissinge's avatar

*OLD*Shadowmoon Bears - Reference sheet

Published:
20 Comments
2K Views


Three basic lines of ridable bears breeded in Shadowmoon manor, and their coats and markings. This breed's having many usages and....they are so fluffy! :D

Bear Disciplines:
Fighting disciplines:
Bullet; Red TOURNAMENT - yep, it's pretty much the same like horse tournaments. There's knight on his/her bear, riding againts another knight with pole.
Bullet; Red BEAR FIGHT - two bears in arena without riders. The one who defeats the other one is winner. Both bears must survive.
Bullet; Red DEATHMATCH - not literally death, the point is, that all riders go each again each. They have softened weapons and bears do have dog muzzles.
Racing disciplines:
Bullet; Blue PARKOUR: Bears are not as good jumpers as horses are, but we still do races in that. They are usually in forest with tree-themed obstacles. One ride takes usually 5-15 minutes.
Bullet; Blue CROSS COUNTRY: This 30-50minutes long race is usually around shires of Shadowmoon. There's crossing some water, forest even shallow swamp. Best cross country races are at Autumn, when is rainy and puddles are everywhere.
Bullet; Blue DISTANCE: Length of this race is usually two days. You need supplies, map, bear and weapon. On the road there are some "checkpoints" which you must find and get confirmation that you were there.
Other disciplines:
Bullet; Green CIRCUS - Or how do I call it: Bear dressage. It's just up on you, what stuff will your bear do. You prepare and then perform the show to jury. Your bear can do such a things like: Dancing, cycling, riding on horse, gymnastics, walking on two legs, juggling and many other things you can think of. Circus is always very crazy and favorite are colorful clothings for you and your bear.
Bullet; Green SURVIVAL - Shires around Shadowmoon can be pretty dangerous, and the more far  away you are the worse it is. Point of survival is, that you gotta stay one week in wildernes. You can go alone, or in group of 2. You probably gotta fight with such things as wolves, goblins, bandits, wild bears and much more things.

SK/CZ info © Brissinge

Shadowmoonští medvědi, jsou v Coldeře odedávna používáni jako pracovní a jízdní zvířata. Jsou v podstatě všestranní a dokud se neobjevili  Nagijští jednorožci a Lesní koně, byli rozšířeni všude, používáni na vše. Skvěle se pohybují v terénu a jsou většinou velmi nebojácní.
Odchov není až tak složitý. Zvířata jsou to do jisté míry nenáročná. Je možné je chovat i bez ustájení jako velké domácí mazlíčky. Pokud jim chcete poskytnout stáj, volte slamněnou poděstýlku jako u koní a chladnější umístění, ovšem není to podmínkou. Snášejí dobře teploty od
- 15C° až do + 35C°. V zimě je možné je nechat v hybernaci (zimním spánku), ale nemusejí jím projít. Podle teplot je možné upravovat sestřih jejích hřívy/srsti.
Jako všichni medvědi jsou všežraví a milují bobule a ovoce všeho druhu. Samozřejmě žerou i maso a narozdíl od běžných medvědů, mají nejraději maso čerstvé.
Jsou poměrně dobře snášenliví vůči ostatním zvířatům, ovšem se to může lišit podle povahy jedince. Njelidnější jsou Elle. Nejdivočejší jsou Sehe a Baile jsou velmi hraví a neposední.

Množí se po celý rok, ovšem nejideálnější čas je na jaře. Samice může vrhnout 1-3 mláďata vzácně i 4 a její silné mateřské pudy ji k nim vážou vážou po celý rok nebo rok a půl po jejich narození.

Pro jejich osedlání jsou potřeba medvědí sedla a alespoň kožená/provazová uzda, která se ovšem nedává do tlamy, jen kolem čumáku. Jezdec je ovládá kombinovaně povely, koleny a směrováním uzdou. Kam jim nasměrujete čumák, tam jdou. Jsou velmi chápaví a dají se trénovat i na velmi bizarní kousky, jako je žonglování. Ale jsou i skvělí pro válku a boj.
-----------------------------------------------------------------------------------
:iconworld-of-colderra:
Image details
Image size
7432x8609px 7.54 MB
© 2015 - 2022 WoC-Brissinge
Comments19
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
Surya293's avatar
A jsem tady zas! :D

Mohla bych poprosit o:
Line: Baile (A bylo by mozne, ze by mel trochu delsi srst? Ze by nebyla uplne hladka.)
Fur: Black
Mane: Red lion
Head marking: Spots (Red)
A pak socks :)
Slo by?
WoC-Brissinge's avatar
šlo by :D pošli mi to prosím do note :D na importu bude mít krátkou srst, ale můžeš mu dlouho klidně vypěstovat :D
Surya293's avatar
EspressoShots's avatar
may i ask for a semi custom? would it be best to note the group or the creator directly?
hana-nisshoku-kamazi's avatar
How Much Is a female beast type custom
Black with bosom, middle and Sabers (orange eyes)??
WoC-Brissinge's avatar
if you join group it's free, otherwise ot costs sommision for me :D
hana-nisshoku-kamazi's avatar
Joined (i think, submitted earlier ^.^)
WoC-Brissinge's avatar
SwiftingDanger's avatar
May i ask for a custom Shadow Black Bear with no Tusks and head markings Blades of Deep Red and faded white fur
WoC-Brissinge's avatar
toteczious's avatar
May I ask for a custom?
WoC-Brissinge's avatar
sure, send note with describtion to Brissinge :D
sta-a's avatar
páni tobě ty přehledy jdou :3 :D
WoC-Brissinge's avatar
díky :D nějak mě začalo bavit dělat ty portréty :D :D :D
sta-a's avatar
jo, je to paráda - pořádně to ten přehled oživí a už v tom rozcestí galerií z dálky vidím o co jde :)
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In