Shop Forum More Submit  Join Login
Lopercloirige i Letehien by Versatis Lopercloirige i Letehien by Versatis
Lopercloiríge i Létehién
(The Chronicle from Letehien)

[close-ups and details]

In this work I wanted to illustrate something that was described in one of my journals as "the love to mythologize the reality". I invented a story of a mythical city called Létehién which is visible only in the golden light of the rising moon (between the second and the fifth day after the full moon), when it appears on the eastern horizon. In fact, the city-dwellers were the first who named the rising moon 'Létechién' and celebrated the event of moonrise with festival of joy and music. From that name (which changes as the moon ascends) the inhabitants of the Earth took the name of the city.

The city-dwellers know a lot of stories and fairytales which refer to various mythical lunar phenomena. Here, only some of them are mentioned and put in the shape of the sky-map. But there are few who can read in the language of Mohén.

:)

[mixed media: oils, vintage paper, ink, gold oil marker, pencil ]

Thank you very much for all :+fav:s and comments! :)
Add a Comment:
 

Daily Deviation

Given 2008-05-04
Lopercloirige i Letehien by *Versatis is a magical, delicate, touching, flowing work, that just lingers on in viewers mind for ages. is is beautiful, peaceful, well planned out and composed work, that definitely deserves second glance. ( Featured by SandraPelly )
:iconjillykaren:
JillyKaren Featured By Owner Dec 26, 2011
Beautiful work. When I look at it, I feel as if I am trying to fit together the pieces of a very ancient puzzle. Very mysterious!
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Dec 29, 2011
Good, it's a quest for myths. Thank you! :)
Reply
:iconkanchanmahon:
KanchanMahon Featured By Owner Dec 25, 2011   Traditional Artist
Sublime work! Stunning colors and I textures!
Reply
:iconsaphireta:
saphireta Featured By Owner Jan 5, 2010   Traditional Artist
elegant ornaments and also language. nice idea. ;) (and parisian blue -I know from comments- is my favourite :) )
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Jan 6, 2010
I love it too, especially when put against gold. :) Thank you! :bow:
Reply
:iconnikolaj:
Nikolaj Featured By Owner Jan 22, 2009  Hobbyist General Artist
Great work!

"the love to mythologize the reality"

Do you have a link to that journal? I'm really interested in that topic.
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Jan 23, 2009
Glad you like it. :) Thanks. :bow:

As far as the process of mythologization is concerned, I mentioned it in [link] - that's rather longish read (but maybe you'll find it interesting). ;P Generally, it's the desire to cloth the ordinary things, phenomena and events in a some kind of legend. On one hand, it's as if I was surrounding myself with 'more noble' look on reality, on the other hand it sometimes broadens the perspective we look at the things around us, then it's like a practice of an observer. :)
Reply
:iconmya90:
Mya90 Featured By Owner Dec 31, 2008  Student Interface Designer
żebym to ja miała tyle cierpliwości, by takie cudo skończyć :)
podziwiam i pozdrawiam.
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Dec 31, 2008
Hm, ta jeszcze nie była taka pracochłonna i powstawała wręcz pod presją nadciągającego terminu. Ale później (i w tym roku) przekonałem się, że to w jakiś niezwykły sposób pracy korzystnie służy. :) Niemniej, technika kolaż+olej w innych bardziej kolorowych wydaniach oznacza trochę dzuibdziania. :D
Reply
:iconmya90:
Mya90 Featured By Owner Dec 31, 2008  Student Interface Designer
hmm właśnie także od jakiegoś czasu myślę nad zrobieniem kolażu . chciałabym popracować ręcznie, nie tylko na komputerze,bo trochę nudzi mi się robienie tego samego w kółko, przez co moje prace mogą wydawać się nieco niedokończone :/ oczywiście gdy już się zabieram za coś, nie potrafię się skupić a już pewnie takie zawijaski to zrobiłabym po milionie lat :D ( nie no trochę przesadziłam)hehe ;P
kiedyś rysowałam krainę Rivendell i nawet ładnie wyszła ale wtedy się spięłam i stwierdziłam, iż muszę dokończyć :]
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Jan 2, 2009
Dawniej dużo malowałem olejem na płótnie i były to raczej impresjonistyczne krajobrazy (tak, że Rivendell to świetna rzecz na początek :thumbsup: ), wtedy też nie mogłem się przekonać do misternej roboty nad detalami, ale to weszło mi w zwyczaj z czasem. Tak, że trzeba próbować, w końcu chęci by się zawziąć i poprowadzić pracę na skraj możliwości będzie pojawiać się coraz więcej. :D ;P
Reply
:iconmya90:
Mya90 Featured By Owner Jan 3, 2009  Student Interface Designer
mam nadzieje ze takie dziubdzianie pomoze mi w przyszlosci, bo wybieram sie na architekture. tzn troche sie poznio obudzilam z tym zamiarem i musze duzo nadrobic. pierwszy rysunek nawet nie tak zle mi wyszedl i wszyscy byli zaskoczeni :|
chcec to moc :D XD
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Jan 3, 2009
O, zapewne korzyści z tego będą wszechstronne. :D Powodzenia zatem. :)
Reply
Hidden by Owner
Hidden by Owner
(1 Reply)
:iconlove1008:
love1008 Featured By Owner Oct 24, 2008
very interesting !
Reply
:icongkyozzie:
gkyozzie Featured By Owner Jun 28, 2008  Professional Photographer
wow you have amazing talent!! i love the deep mauve colour here in this piece and the intricacies of the gold.......i imagine...mmm well its wonderful. Thankyou for sharing ;)
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Jun 30, 2008
Parisian Blue oil paint has this mauve reflection sometimes, I like it too. It extends the spectrum in a very delicate way. Thank you for your kind words and :+fav:! :bow:
Reply
:iconaphariel:
Aphariel Featured By Owner Jun 27, 2008
kapitalna sprawa. Bardzo ciekawa historia i w fajny sposób przedstawiona.
Całość sprawia trochę wrażenia biżuterii, nie wiedzieć czemu ;) Fajne ornamenty. Jak zawsze najwyższa polka. Czekam na więcej, mimo iż na bieżąco nie komentuje.
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner Jun 30, 2008
Ktoś już wcześniej przyrównywał wzór do biżuterii, zatem pozostaje mi czekać, aż jakiś jubiler się pokusi o wersję w złocie. :D Może ogłoszę przetarg na projekt? ;P Sam pomysł był dawny, a idea połączenia tego co wychodziło z spod ręki z personalnym mitem zjawiła się jednocześnie z projektem okrągłego wzoru - wszystko zaszło dość nieoczekiwanie. Nie ma jak momenty oświecenia. :D Dzięki raz jeszcze. :bow:
Reply
:iconaphariel:
Aphariel Featured By Owner Jul 8, 2008
Taaak, to się nazywa natchnienie. Oby więcej takich :)
Reply
:iconhesperide:
HESPERIDE Featured By Owner Jun 4, 2008
nice inspiration:wave:
Reply
:iconcatelia:
Catelia Featured By Owner May 28, 2008
Wspaniały przykład, jak nieodwzorowywanie rzeczywistości staje się podstawą kreacji. To, co skończone - księżyce, gwiazdy...- poprzez schematyczne bądź symboliczne ujęcie zamienia się element całości pozaskończonej. Wspaniała rzecz niekiedy, ten schemat. To on sprawia, że nocne sklepienie w naszej wyobraźni jest piękniejsze, ultramarynowe. Bardzo mi się to podoba, że niebo w "Lopercloirige..." jest żywe, wyimaginowanie i jednocześnie nie ociera sie o kicz. Masz być może filozofię podobną do Gaugina, który do pewnego artysty rzekł: "jak pan widzi to drzewo? Jest ono bardzo zielone. Niech pan weźmie po prostu zieleń, najpiękniejszą zieleń na pańskiej palecie; a cień tego drzewa, czyż nie jest niebieski? Niech się pan nie boi namalować go tak bardzo niebiesko jak to jest tylko możliwe". Ale nie tylko kolor jest tu powodem istnienia obrazu. Inkaustowe zapiski-ornamenty ze złotych kart wychodzą naprzeciw przestrzeni, ze słów ewoluują jakby w czyn jarząc się, gdy spojrzeć pod odpowiednim kątem. W dolnej części obrazu może o nieco zbyt topornej linii, ale za to dynamiczniejsze przez niespokojne wygięcie w lewo. Kształt płyty, jaki się zarysowywuje jest intrygujący, obiecuje symetrię, ale ma też w zanadrzu lekką diagonalność i barwne bonusy - powstaje napięcie, super :). Moheńskiego nie umiem, więc ta kompozycja jest dla mnie Versatisowym filmem niemym ;-), ale za to oscarowym :spotlight-left: :star: :spotlight-right: !
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner May 29, 2008
Dziękuje za twórczy komentarz i nominację do oscara! Jako stronica kroniki lub innej historyczno-naukowej literatury została sporządzona na nieco ikoniczną modłę, schemat był więc rzeczywiście zatrudniony na pełny etat, ale pozwoliłem mu na odrobinę laby. :D Filozofia Gaugina to coś czego musimy uczyć się od nowa będąc od skorupki przekonywanymi, że słońce jest żółte, a chmurki-niebo niebieskie :D Ale taka nauka nie idzie w las. Topór dołem pewnie powstał z racji tego, że tam zaczynałem kreślenie. No i mamy instrumental pod moheńskim tytułem. :)
Reply
:icontonytecc:
tonytecc Featured By Owner May 11, 2008   Interface Designer
Hmmm..very impressionant, i like iiT.=) check Out my gallery please :star::star::star::star::star-empty:
Reply
:iconlpowell:
lpowell Featured By Owner May 9, 2008
Excellent collage. The colors are beautiful, and every aspect of this piece seems to fit together. Well done.
Reply
:iconnk-chan:
nk-chan Featured By Owner May 4, 2008  Hobbyist Traditional Artist
Auugh, this is gorgeous! *w*
The textures, the drifting blending colors, the gold, the blue, the way all the elements are blended so well... I love it. Completely delicious~
Reply
:iconrequiemforhistory:
requiemforhistory Featured By Owner May 4, 2008
somehow this kinda reminds me of the golden compass, heh
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner May 5, 2008
Nice to hear that. And I must admit that I'm fascinated with the instruments and tools like clocks, telescopes and other aletheiometers :D Thank you very much! :bow:
Reply
:iconrequiemforhistory:
requiemforhistory Featured By Owner May 6, 2008
welcome! it's really beautiful (: and i like those instruments too, and things with an old long lasting feeling to them
Reply
:icontrancefair:
TranceFair Featured By Owner May 4, 2008   Digital Artist
That is truly enchanting... I almost placed it in my Jewelry collection...
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner May 5, 2008
Haha, :D Well, maybe one of the jewellery-makers will get inspired and create something like that - really interesting idea :) Thank you! :bow:
Reply
:iconvisualjenna:
visualjenna Featured By Owner May 4, 2008
Astonishing piece! A really great work! :heart:
Reply
:iconalasse91:
alasse91 Featured By Owner May 4, 2008
It's very beautiful... i love the details! :+fav:
Reply
:iconzaichick:
Zaichick Featured By Owner May 4, 2008  Hobbyist General Artist
wow, just wow. :jawdrop:
Reply
Hidden by Owner
:iconfademian:
FaDemian Featured By Owner May 4, 2008  Student Traditional Artist
this is somenthig that reallly caught my attention.. I really nice .. and the storu behind it is relly onteresting. :stereo:
Reply
:iconversatis:
Versatis Featured By Owner May 5, 2008
It was nice to work on this piece, as the story also evolved during the work - it was like re-discovering my own secrets. :D Thanks!
Reply
:iconfademian:
FaDemian Featured By Owner May 6, 2008  Student Traditional Artist
Is really original . both the painting and the tale.. !! :stereo: You're welcome !!!
Reply
:iconwildchild-paola:
Wildchild-Paola Featured By Owner May 4, 2008
:iconnotimpressedplz:
Reply
Hidden by Owner
Add a Comment:
 
×
Details

Submitted on
April 28, 2008
Image Size
185 KB
Resolution
650×900
Thumb

Stats

Views
11,990
Favourites
520 (who?)
Comments
123
Downloads
204