SuzanneLaither's avatar
136 Watchers34.1K Page Views81 Deviations
Artist // Student // Digital Art
  • Jan 1
  • Czech Republic
  • Deviant for 11 years
  • Artstation
  • She / Her
Follow me on
Badges
Two Scoops: Exclusive Robert Rodriguez Blackberry Badge
BlackBerry: Exclusive Calendar of Tales Badge
Super Albino: Llamas are awesome! (468)
Whiskers: Submitted to the April Fools' Day category
My Bio

22 years old

Originally from Prague, CZ, now studying and living in Derby, UK

Third-year student of Computer Games Modelling and Animation

Loves chocolate.


Favourite Writers
Terry Pratchett
Favourite Games
Heroes of Might and Magic III, Overwatch, Civilization VI
Favourite Gaming Platform
PC

Statistics

Page Views34.1K
Deviations81
Watchers136
Watching356
Favourites9.9K
Comments Made4.1K
Comments Received2.1K

Group Admin

SuzanneLaither is not a Group Admin yet
Groups they admin or create will appear here

My Badges

471 Badges
Llama: Llamas are awesome! (1)
Give a Llama Badge
Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)
Give a Cake Badge
425 Badges sent, 471 Badges received:
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!

Comments

Thank you very much for you critique! It means a lot for me :)
I can't even tell how much I'm excited to read all the kind words you've wrote to me, thank you thank you thank you :hug:

I actually think I know about all the mistakes you've mentioned, and it's good to hear them from someone else, so I know they're really not good and I should improve those things :) I always have a problem when drawing a  dragon with open mouth, I think I'll have a look at more pictures of other artists to make it better. And I'll also do a research for pictures of a moon and how to draw it properly :).
It's one of the first pictures from me with full background (meaning nonabstract background), so I'm sure there's a lot to improve, however, I'm really gratefull that you stopped here and gave me this beautiful long critique, as I already said, it means a lot :).
VOV Balaur
Tohle je tak moc pěkné! Heart Hrozně se mi líbí ta narůžovělá všude, hlavně těm liníím dává takový další rozměr. Celkově se mi moc líbí ta atmosféra a tak trochu neupravený styl :) No a Brigitte vypadá stejně mile, jako ve hře, vážně moc povedené! :)
red Brigitte
Ahoj, omlouvám se, že ti odepisuji tak pozdě, měla jsem tento semestr hodně práce ve škole. Pokud budeš ještě chtít, mám v létě volno na nějaké ty ACEO výměny, tak mi kdyžtak napiš do notes a domluvíme se :)
Dostávám se sice ke komentáři dost pozdě, ale nemůžu si to odpustit - tahle kartička je prostě krásná :heart:
Hodně cením pojetí tématu, protože se to myslím k povaze vyobrazeného charakteru hodí mnohem více než řetězy a klece :) Cením také cit pro detail a že jsi vyobrazila spoustu charakteristických znaků Sif (až teď jsem si třeba všimla fialového jazyka, a prostě... <3). Tvá práce s technikou je skvělá, textura akvarelu tomu dodává okouzlující atmosféru a jasné barvy vypadají především naživo na kartičce vážně úžasně :)

Děkuji moc za tak krásné ACEO, ve sbírce mi dělá radost :)
66. ACEO - Sif
Can we just talk about how your ideas became legit in the game now? That's freaking awesome, mate! :D Loved all the concepts when they first showed up on the internet, but now I'm even more excited! <3
Overwatch Blizzard mashup skins 2