Sitriel's avatar
Sitriel
245 Watchers83.5K Page Views672 Deviations
Artist // Hobbyist // Traditional Art
  • Feb 19
  • Poland
  • Deviant for 15 years
  • She / Her
Badges
Super Albino: Llamas are awesome! (162)
My Bio
BD: 19th February
Current Residence: Poland^^
Favourite anime: Sailor Moon, Doujin Work, Sekaiichi Hatsukoi

Favourite Visual Artist
A lot off of manga artists
Favourite Movies
Avatar, Kaena, Europa Report
Favourite Bands / Musical Artists
E-type, Blackmore's Night, Shannon, Hevia, Clannad
Favourite Writers
Anne Rice, Margit Sandemo, Andrzej Sapkowski
Favourite Games
CROC
Other Interests
manga, anime, yaoi*-*, letters, draw, write, music, geography

Yuri on Ice Musical

Yuri on Ice Musical

Hi guys^^ This time I have something different for you. Few months ago a group of cosplayers from Poland made Yuri on Ice Musical. It has English subs so everyone can watch^^ Link --> Have a lot of fun :D
2Comments

Who has a fanpage?

Who has a fanpage?

Hey guys :D Quick question for you: who has a fanpage on facebook? :D I know about few of yours only :heart: And I remind I have my own now too :heart: --> https://www.facebook.com/GreenStrawberrySitriel I put there some arts I didn't put on DA :D
2Comments

Fanpage

Fanpage

Hey guys, It have been ages since I wrote something here. I was really busy with my life and with my work. Some good things happened, some bad of course too. And about good things: I won a book in contest and that was really nice :D, I've got new copic markers and I really love them :3 And like I wrote in the title I've got a fanpage on facebook. My friends said I should have it at least so... I have it. Here is the link if you would be interested in. ---> https://www.facebook.com/GreenStrawberrySitriel :heart:
3Comments

Comments 715

Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
Hi, happy birthday and hope you have a nice day as well :hug:
myks0 Digital Artist
Hej hej, wszystkiego najlepszego! ♥ 
birthday cake Fox emoji - birthday 
Happy birthday to you.
I hope you have a great day
Hi, Happy Birthday and Hope you have a nice day as well :hug:
MalaPokusaHobbyist Traditional Artist
Przyznam szczerze, że swojego czasu zjawiłam się tu na fali szałów, oburzeń i innych reakcji na pewne Twoje publikacje. Bez względu na moją opinie jednak, zerkam raz na jakiś czas tutaj i jestem przyjemnie zaskoczona narastającymi postępami, detalami i upartym cieszeniem się z samego tworzenia.

Szybko zapominamy nasze pierwsze prace, pierwsze kroki postępów, pierwsze duże pomysły, łatwo i chętnie się śmiejemy z czegoś w naszym mniemaniu koślawego, pomijając postęp i siłę wyciśnięty na tworzenie. Oczekujemy przeprosin za sam twór bo nam nie pasuje, kajanie się i bezwzględną skromność nawet przy osiągnięciu niesamowitego poziomu.

Cieszę się, że cały czas rysujesz. A cokolwiek my i kto inny myśli, surowego, okrutnego, przerysowanie wrednego w swojej krytyce i nacisku na poprawę - miło, że nadal masz siłę i chęć tworzyć.

Wiele osób może napisać czy narysować coś lepiej, a jednak tego nie robią. Nie każdy dobrze czy lepiej w czyimś mniemaniu uzdolniony ma tyle werwy, sił czy motywacji. To wymaga jednak pewnych cech i za samą tą zdolność wymęczenia wielu stron samemu, jednak należy się chociaż te cholerne kiwnięcie głową.
SitrielHobbyist Traditional Artist
Dziękuję. Dawno nie miałam okazji usłyszeć, czy też w tym wypadku przeczytać takiej opinii. To miłe, gdy ktoś mimo wszystko zauważa czyjś postęp w tym co robi. To zawsze motywuje do postawienia sobie poprzeczki jeszcze wyżej. Mam nadzieję, że moje kolejne prace też mile zaskoczą w przyszłości. ^^