Dzien Bezpiecznego Kierowcy
|11 min read
Polska-Malowana's avatar
By Polska-Malowana   |   Watch
4 51 739 (1 Today)
Published: July 25, 2015


A Wy jak jeździcie samochodem i czego słuchacie podczas jazdy? c;


25 lipca to w naszym kraju Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Prosimy nie bić kierowców i nie maltretować ich werbalnie, coby się bezpiecznie czuli. Kierowca to ten, kto siedzi za kierownicą. Możesz powiedzieć, że prawa wolna, ale to on kieruje. Lepiej się kieruje za kierownicą, niż z tylnego siedzenia. W autobusie są lepsze zajęcia dla kierowcy, niż sprzedaż biletów, skorzystaj z biletomatu lub poświęć te cenne 2 minuty na zakup biletów w kiosku.

A, na bardziej poważnie, bądź bezpiecznym kierowcą na co dzień, nie tylko 25 lipca. Naprawdę wszędzie zdążysz szybciej, jeśli dojedziesz bezpieczniej, uczestniczenie w wypadku niczego nie przyśpieszy. Oczywiście, że wypadki zdarzają się tylko innym, a Tobie nie, ale dla całej reszty to Ty jesteś tym "innym", a oni są w większości, zostałeś przegłosowany. Pół litra w garażu z popularnej piosenki to kiepawa wymówka.
Weź sobie wydrukuj i przyczep w widocznym miejscu, jak nie zapamiętasz dopuszczalnych prędkości w Polsce:

Autostrada -140 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa - 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa - 100 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu -100 km/h
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa (poza obszarem zabud.) -90 km/h
Obszar zabudowany (5:00-23:00) - 50 km/h
Obszar zabudowany (23:00-5:00) - 60 km/h

Jasna sprawa, że to policjant jest świnia, że Ci wlepia mandat, pamiętaj o tym, gdy będzie go wlepiał sprawcy wypadku, w którym Ty zostałeś poszkodowany i też się wstaw za kierowcą.
Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce to 0,2 promila. Mądrzejsi od Ciebie to ustalali. Na trzeźwo.
Przejście dla pieszych nie jest dekoracją nawierzchni.
Nie uznawaj znaków drogowych i drzew za jedno i to samo.

To kto się teraz przyzna do posiadania prawa jazdy? c; Chwalcie się w komentarzach i zostawiajcie też, jak zwykle, pasujące do tematu prace ze swoich zbiorów.

Dziś galeria pełna aut i kierowców, niemal w każdym folderze mamy coś związanego z tym tematem, choć rzadko zdarza Wam się tworzyć samochody jako rękodzieło (też mi się sformułowało, hand made auto na pewno byłoby bardzo hipsterskie), nie lubicie też fotografować swoich cosplayów przy autach. Jakieś teorie spiskowe czemu tak jest? c;
I drobna uwaga odnośnie fotografowania aut z tablicami rejestracyjnymi - od dawna trapiło nas, czy wymagać od Was zasłaniania na fotografiach tablic rejestracyjnych. Tablice rejestracyjne na pierwszy rzut oka nie definiują jednoznacznie właściciela auta, ale mogłyby stanowić pewnego rodzaju dane osobowe, jako że, przy odpowiednich środkach i nakładzie czasu umożliwiają jednoznaczną identyfikację właściciela pojazdu. Wypowiedzi GIODO nie są w tym temacie jednoznaczne, z jednego oświadczenia można wnioskować, że tablice rejestracyjne są, z innego, że nie są objęte ochroną danych osobowych. Według ustawy o ochronie danych osobowych, "Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza", jednak sami zauważyliście, że często fotografia przedstawia głównie samochód i pod ten zapis nie podpada. Znajdziemy też w ustawie zapis "Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań" i już jest to o wiele lepiej pasujące do naszych tablic, ktoś powiedziałby - znakomicie, to mi zezwala na publikację. Ale nasze kochane prawo, jak zwykle, zapisane jest tak, że pozostawia pole do interpretacji. Nadmierne koszty, czas lub działania będą zależały od tego, kim jest odbiorca fotografii. Co ciekawe, po przewertowaniu wielu artykułów, okazuje się, że zasłonięcie tablic i tak nie chroni Was przed naruszeniem tej ustawy - charakterystyczny samochód również może zezwalać na identyfikację właściciela. Wiecie, że ten czerwony maluch na parkingu należy do Kowalskich, a Pawlak ma od lat tego samego wysłużonego Volkswagena z odpadającym zderzakiem. Podpytałam znajomego dziennikarza, przewertowałyśmy masę artykułów takich jak ten i głosu osób publikujących podobne fotografie na blogach (bez urazy, ale to na takim samym poziomie wiedzy eksperckiej, jak i moje tu wypociny, więc też większej wagi do tych, akurat, nie przykładam) i wszystko to po to, by stwierdzić, koniec końców, że nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie, którą by wydały stosowne organy, my Wam narzucać tego, w związku z tym, nie będziemy, skoro GIODO nie narzuca jednoznacznie, ale warto przyjrzeć się tematowi szerzej nie tylko po to, by znaleźć poparcie dla swojego stanowiska.

Co za moralizatorski wpis dzisiaj wyszedł, co to się dzieje c;Fiat 125p by MOFotoPL Queen of Polish Roads by GregKmk
Mercedes Benz W109 classic interior by KonradJanicki still looking for Lindsey Lohan by szydlak
Scan-140818-0020rs by noritsu-koki dvs182 by ForrestBump
The Zone (STALKER) by andrzejsiejenski On the Roebling Bridge by takmaj
disaster by Leloucha On the other side by firepaved
Gdansk bridge by JasterM Audi R8 V10 5.2 FSI Quattro (HDR) by skywalkerdesign
Warsaw by night_6_5 by papagall dvs123 by ForrestBump
The view from my hostel window by DreamThestral ..... by bielebny
:bigthumb544181697::bigthumb513235920:
Group Art II by Miriel3 Ford Mustang V6 2011 by kharcix
Cadillac Eldorado Wallpaper 3 by GregKmk Holy Cross Bridge, Warsaw by NiceMinD
James (kiriban) by SaiuRando:bigthumb298657627:
Fiat 126p by kharcix Warsaw morning light by GreeGW
The Other Side of the Street by burningmonk

Comments51
anonymous's avatar
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
burningmonk's avatar
burningmonkProfessional Photographer
Nice post! Dzięki! :D
SaiuRando's avatar
Wiem, że troszeczkę spóźnione, ale byłam na wakacjach : )
Dziękuję ślicznie za wspomnienie mojej pracy : D  I wielki plus za Luxów!
ForrestBump's avatar
Dzięki :rose: :)
i za podrzuconą muzę również, jak zachce mi się spać na długiej trasie to... się prześpię, a po wróceniu do żywych posłucham Luxtorpedy (zupełnie nie znałem, masz i oko i ucho ) i będzie OK :) może nieco bardziej autystycznie ;)
LadyFromEast's avatar
LadyFromEastProfessional Traditional Artist
Chyba nigdy nie zdam prawka, zdawałam jak jeszcze była stara teoria i zasady, czyli z 5 lat temu chyba, już 4 raz mi się nie chciało podchodzić i płacić za doszkalanie xD Może później, kiedyśtam.
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
A potrzebne Ci to prawko czy tak, na zasadzie, że wszyscy mają? Bo rozgrzeszam, jakby co, ja też nie mam prawa jazdy i nie chce mieć :P REBEL!
LadyFromEast's avatar
LadyFromEastProfessional Traditional Artist
Może mi być potrzebne, jak będę jeździła po budowach :D
snufkin-cat's avatar
snufkin-catHobbyist Writer
Lubię jeździć, pod warunkiem, że jestem pasażerem, od którego nie wymaga się zwracania większej uwagi na jezdnię, pobocza i czy przypadkiem fortepian nie spada nam na głowę. Jestem stanowczo zbyt rozkojarzonym człowiekiem, by siadać za kierownicą. Idąc wchodzę na drzewa/słupy/domy/innych ludzi. Wiem, że prowadząc auto, robiłabym to samo, więc... Nie. Nigdy. Dla własnego bezpieczeństwa, oraz (głównie) dla bezpieczeństwa ludzi, z którymi miałabym jeździć, czy dzielić drogę. 
Ale, jak już wspomniałam, lubię się rozwalić w aucie, otworzyć okno, coby niemiłosiernie wiało i słuchać przy tym Boba Dylana i Janis Joplin. Lubię patrzeć przez okno i podziwiać te wszystkie krajobrazy. Lubię też krzyczeć w nocy do kierowcy (I za to przepraszam mamę) "TAM JEST AUTOSTOPOWICZ, MUSIMY GO WZIĄĆ, MNIE ZAWSZE BIORĄ". 

O, a kiedy zaczyna padać, wiać, czy widzę, że nadchodzi burza, ewentualnie, trwa już jakiś czas, zawsze zaczyna lecieć Riders Of The Storm. ZAWSZE. x3
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
Riders of the Storm :heart:

Zawsze się zastanawiam, czy z tym wchodzeniem na drzewa to hiperbola, jak ludzie tak piszą c; To musi być zabawne z boku, kiedy jednak nie jest, bez urazy, ja mam bardzo bujną wyobraźnię cx
Nie boisz się jeździć autostopem? To musi być superprzygoda, ja tak bardzo lubię gadac z ludźmi, tylko się boję (patrz: bujna wyobraźnia) cx
barn-swallow's avatar
barn-swallowHobbyist Digital Artist
Mam dwajścia sześć i w życiu nie siedziałam za kółkiem. Nawet nie jestem pewna, czy umiem jeździć na rowerze. :( 
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
Weź mnie nie osłabiaj, na rowerze na pewno umiesz jeździć. Nie przyznawaj się, jak nie umiesz, wstyd w towarzystwie :P
Ja też nie mam prawa jazdy, więc najlepiej wiem, jak jeździć, o! cx 
barn-swallow's avatar
barn-swallowHobbyist Digital Artist
Cicho, kiedyś jeździłam! Ale im jestem starsza, tym gorzej u mnie z równowagą i potrafię przewracać się, stojąc przy zlewie (tam, gdzie moje miejsce, hoho...), więc z rowerem też mogłoby być różnie. XD
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
To umiesz, jak kiedyś jeździłaś, tego się trzymajmy :P
To podłoga się trzęsie przy zlewie, na pewno!
karolina-g's avatar
moje prawo jazdy jest już chyba pełnoletnie. lubię jeździć i wręcz uwielbiam grzecznie. takie skrzywienie - nie łamać przepisów ;>
i zawsze słucham muzyki, zawsze takiej którą mogę śpiewać... bo wtedy jestem wyjątkowo skupiona i się nie zamyślam.

popatrzyłam sobie na obrazki i właściwie to chciałabym jeździć jakimś starym samochodem (mówię o estetyce nie o łatwości prowadzenia czy bezpieczeństwie) one były naprawdę ładne i każdy tak inny, rozpoznawalny. Mam wrażenie że samochody projektowane teraz poza kilkoma wyjątkami (zazwyczaj dziwacznymi) są zwyczajnie tak do siebie podobne że dla kogoś niezaangażowanego w temat - nie do odróżnienia.
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
Przyznam się szczerze, że dla mnei samochody i tak dzielą się na czerwone, szare i niebieskie, z wyjątkiem maluchów i samochodów, które mają moi rodzice cx 

Jak jeździsz grzecznie, to bardzo ładnie. Ciocia Milena jest dumna C:
karolina-g's avatar
no i jeszcze są garbusy! 
też rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. nawet dla tych mało znających się.
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
Są, ale ja je nawet mylę czasami, to jedna z rzeczy, które staram się eliminować D:
skywalkerdesign's avatar
skywalkerdesignHobbyist Photographer
Dzieki za wybranie mojego zdjecia!
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
A my za zdjęcie :heart:
Avarati-Elvo's avatar
Avarati-ElvoHobbyist Writer
Bardzo fajny wpis :) Uwielbiam kino i powieść drogi, sama lubię jeździć samochodem, ale staram się  bezpiecznie. Czasem zdarzy mi się nadepnąć mocniej na gaz, ale robię to z rozsądkiem i w nie terenach zabudowanych. Jestem maniakiem-zbierakiem kaset kompaktowych do słuchania w samochodzie, stary rock i metal, Ozzy Osbourne, Van Halen, Depeche Mode i te klimaty. Jak nie chcę kaset, to Antyradio lub Trójka, ewentualnie Rock Radio (ale oni grają tak naprawdę w nocy dobrą muzykę). 
Jeśli chodzi o motoryzacyjne marzenia, to chciałabym mieć starego, czerwonego Forda Mustanga pachnącego skórą i wetywerią. Żadnych plastików, tylko drewno, skóra i metal.
Milena-Zaremba's avatar
Milena-ZarembaHobbyist Traditional Artist
HAAAAAAAAJWEJ TO HEEEEELL~~ :D
Fyrrea's avatar
FyrreaHobbyist General Artist
Dzięki Tobie poznałam słowo "wetyweria" :D 
Avarati-Elvo's avatar
Avarati-ElvoHobbyist Writer
To jeden z najpiękniejszych zapachów, jakie znam. Dedykuje się go głównie mężczyznom, ale nie wierzę w takie podziały. 
anonymous's avatar
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In