Shop Forum More Submit  Join Login
×
My dear firends and watchers!
How are you? I'm so sorry I'm not active and don't comment your journals and drawings. :c
I just wanna tell you that I have a loooot to do irl ;_; Now I have exams at my University so keep your fingers crossed for me please ;_;
I wish I could have more free time. I miss you :c

Also, do you have Instagram with your art? 
Here is mine: Pirate.Lila
I upload there some drawings that I don't show on DA.

I pytanie mam do Polaków, tak wstępnie, bo wiem, że jeszcze kupa czasu, ale planuję sobie urlop i wydatki i chciałam wiedzieć czy ktoś się z was wybiera na Pyrkon? Nigdy jeszcze tam nie byłam i się zastanawiam czy w ogóle warto. I czy ktoś z was chciałby się tam spotkać? Jeszcze i tak pewnie będę o to pytać później.
Hi! How are you? Hope you had wonderful Christmas. Sorry I didn't wish you anything. I was a little heartbroken and sad.
But I wish you all the best for new year! Maybe a bit early, but I don't know if I will write anything else this year.
What are you doing at New Year's Eve? I have no plans, what makes me sad even more. Anyway, I hope my new year will be better than this one... And so I wish for you. Many many inspiirations and time for drawing! All the best! :huggle:
Hi, I just want to show you my new icon  Tail wag by SheriBonBon Omg I soo do love it! :love: :woohoo:

Was made by :iconsheribonbon:
She does amazing drawings, I really love her pixel art, check out her profile. :D

She also made for me this cute pixel Lila :aww:
Pinkish hue by SheriBonBon
Ok I'm sick and I can take few requests, because don't know what to do with my life. Any species, I will choose only some of them (or all of them, depends how many there will be). Just leave your OC's reference :dummy: 

EDIT:
Thank you all for so many replies and for wishing me getting better :huggle: I choosed some characters and will draw them till the end of november (you can still leave references till 12.11.2018). :) If  you won't get any picture from me, don't worry, you can try next time! Unfortunately I won't draw them all, but I wish I could. :c

EDIT: Time is up!
:pointr: Check it out:

Commissions are open! Money and points  
Moi drodzy watchersi! 
Bardzo bym chciała wrócić do internetowego życia. Chodzi mi głównie o mój blog z komiksami, który być może część z was kojarzy:
sztuka-przezycia.blogspot.com/
Jeśli ktoś mnie śledzi od dawna to pewnie wie, że przeskakiwałam z blogów i nie mogłam znaleźć miejsca dla siebie, za co przepraszam, bo mogło to być irytujące... a zaczęło się od:
zyciowe-randomy.blogspot.com/
Jednakże ten aktualny (Sztuka Przeżycia) już jest ostateczną wersją i przy tej nazwie zostanę.
Problem jest taki, że mam dużo zapału, ale mało pomysłów. Brakuje mi tak trochę inspiracji, bo w sumie mało rozmawiam z ludźmi... Ale tak czy inaczej chciałabym i będę się o to starać, żeby nieco tego mojego bloga odżywić.
Mam takie pytanie do was, czy ktoś z was jeszcze prowadzi jakiegoś bloga?
Możliwe, że to już "wyszło z mody", pewnie teraz bardziej modny jest Instagram czy Facebook. Może powinnam celować bardziej w te social media?
Co prawda mam instagram rysunkowy (pirate.lila), na którym publikuję arty i komiksy po angielsku, ale może założyć osobnego powiązanego tylko z blogiem i tylko dla polskiej publiczności? Czy to przesada/głupi pomysł?
Też jest właśnie jeszcze taki problem. O ile parę lat temu wbicie się z komiksami do internetu przyszło z dnia na dzień, o tyle teraz, po tym jak przez jakiś czas długo nie rysowałam w ogóle, jest to o wiele trudniejsze, żeby do tego wrócić.
Szczerze mam mieszane uczucia co do mojej "sztuki" i komiksiątek, ale może to dlatego, że na przestrzeni tych kilku lat coś się zmieniło z odbiorcami, nie wiem, też to zauważacie, chociażby na DA?
I tak po prostu chciałam zapytać czy mam w was cały czas wsparcie, takie chociaż duchowe, niekoniecznie ujawniające się komentowaniem/favowaniem itd, ale czy chociaż do mnie zaglądacie czasem albo chociaż czy mnie kojarzycie z nazwy? ;_; 
Z góry dziękuję za każdą wypowiedź!
Szukam kogoś, kto narysowałby mi 3-5 postaci ludzi, które mogłabym wykorzystać jako concept arty postaci do opowiadań, które będę tworzyła.
Głównie chodzi mi o narysowanie im konkretnego stroju - mam gotowe projekty, opisane tak mniej więcej i naszkicowane "na brudno", ale nie umiem sama ich narysować odpowiednio. Są tak mniej więcej w stylu słowiańskiego średniowiecza. 
Czy ktoś chciałby się podjąć tego lub zna osobę, która by mogła?
UWAGA! Nie musi to być sztuka na super wysokim poziomie z super detalami, więc jeśli macie otwarte komisze na ludzi to dajcie znać. :)
Przy okazji proszę o przykłady prac.
Płacę tylko przelewem w polskich złotych.
My good friend :iconjakeshezz: is a beginner artist, but I think she is on a very good way. I follow her progress since she has started her journey with art and I really enjoy seeing her evolution. 

She participate the Inktober, I think her ink drawings are just amazing.

#inktober2018 - day 1 - Seviper by JakeShezz #inktober2018 - day 2 - Slowpoke by JakeShezz #inktober2018 - day 3 - Psyduck by JakeShezz

You should also see her other Pokemon drawings!

Mew-Meowth fusion by JakeShezz Espeon/shiny Espeon by JakeShezz Art Trade: Absol by JakeShezz___________________________________________________The second artist is :iconhappygloom:
Gosh I think the words are unnecessary, just look at his profile.
Here are some of my favourites:
Tree by the lake by HappyGloom Inktober 2018-03 by HappyGloom Azathoth V2 by HappyGloom Mutant cancer bunny by HappyGloom Squid Crab by HappyGloom Cute Cthulhu by HappyGloom
By the way I know them both in real life and they are very kind and wonderful people! 
Go and give them some love!
They really deserve it!
Thank you!
:iconluvluvplz:___________________________________________________

Also I would love to know some artist you recommend! Let me know in comment if you want to. :D

Czy mam tu jakichś znajomych z Olsztyna, którzy chcieliby 26 września przejść się na kawę/herbatę/piwo/jedzenie? :)
Hej! Czy ktoś robi lub zna kogoś kto robi zamówienia na maskotki lub figurki postaci z rysunku? Cennik w PLN? Byłabym wdzięczna za informacje!
I want to move there. I've got some questions.
Hello my dear watchers!
I have so many new watchers and so many of old friends, with whom I have not spoken for so long.
I would love to know you better or refresh old connections!

If you want you can answer some of my questions (because I'm so curious :D ):

What's your real name or nickname?
How old are you?
Where are you from?
What do you study?
How is your life going?
Tell me about your fursona if you have one!
Tell me about your art, how long do you draw, what kind of tools do you use, what do you like to draw the most, which of your drawings are you most proud of??

And something about me:
My nickname is Lila, but my real name is Katie. I'm 21 y.o., I live in Poland and I study psychopedagogy (first year) and I finished one-year study of computer graphic.  My fursona is Lila ( actually, some of my oc's are having the same name, because I love it xD). Her design has changed over the years - so as me! But now I think it'll stay like this. I draw since I remeber, but I started to learn more and got my first graphic tablet when I was about 15. Now I use wacom one pen and I'm content. I love draw animals and I'm practicing in drawing people portraits. If you have any question you can ask me!
Also I got a new job! I am junior webmaster and graphic, I'm so scared but so excited as well. :woohoo:

Also, I want to feature some of my works that I'm most proud of:
Lila and Lorek by PirateLila Autumn by PirateLila Happy Birthday to Rita! by PirateLila
TLK FA - Nala's parents by PirateLila Aww by PirateLila
Walking Lila - animation by PirateLila
Is anyone interested in buying art from me? I mean commissions or YCH.
I just wonder if they are worth it or no.
And I would like to make more YCH, but I don't know if there are any willing.
Just wanna know your opinion, maybe I should practice more and then think about it or change the prices.

I also wonder if anyone want to do an art trade with me, because nobody ask for it, do I draw so bad? ;_;

PS I think I cleared my to-do list. BUT if I owe you something just remind me please. ^^;

My fanpage: 
[link]

My polish blog:
[link]

PL
Stworzyłam swoją własną stronę internetową! Zapraszam do odwiedzin. :D
Jestem początkująca jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych, dlatego chętnie też przyjmę porady jak ją ulepszyć.
Co sądzicie?

piratelila.pl/ENG
I created my own website! I invite you to visit. :D
I am a beginner when it comes to creating websites, so I would also like to take advice on how to improve it.
What do you think?

piratelila.pl/


POLISH
Przepraszam za swoją nieobecność i brak aktywności ostatnio. Tak krótko się wytłumaczę, otóż po prostu znalazłam pracę i robię po 8-12 h, zwyczajnie nie mam czasu ani sił na udzielanie się. Poza tym rzuciłam jedne studia i zapisałam się na psychopedagogikę, więc też dużo załatwiania i latania w te i wewte z papierami, bardzo mi to ograniczyło czas wolny. Do tego teraz zapisałam się na kurs wieczorowy i będę miała tego wolnego jeszcze mniej. |D
Ale generalnie powiem wam, że nie narzekam, wszystko mi się powoli układa. Przez najbliższy czas może być ciężko ze wstawianiem tu czegokolwiek, ale jeśli jesteście ciekawi co się u mnie dzieje śledźcie mojego Snapchata PirateLila albo mojego rysunkowego Instagrama, na którym wstawiam niektóre prace, których tutaj nie publikuję, np. portrety: www.instagram.com/pirate.lila/
Jeśli macie jakieś ważne sprawy do mnie (czy to commissiony czy jakąś pracę do ocenienia czy chcecie porozmawiać po prostu), prosiłabym o notkę, bo na komentarze będę odpowiadać tylko w dni wolne. 
Zapraszam też na mojego bloga sztuka-przezycia.blogspot.com/ , dzisiaj wrzuciłam tam akurat krótką relację z Coperniconu, jeśli kogoś to interesuje. Spotkałam Generatora Frajdy, Dema, G.F. Darwin, jestem po prostu przeszczęśliwa. <3

No a co tam u was? :D


ENGLISH
Sorry for my absence and lack of activity lately. I explain briefly, so I just found a job and I work 8-12 h, I just don't have the time nor the power to be here. In addition, I quit my studies and joined new, psychopedagogics studies, so also a lot of running with papers, this greatly reduced my free time. Also I started an evening course and I will have even less free time. |D
But generally I will tell you that I don't complain, everything is slowly going better. It may be hard for me to upload anything here in the near future, but if you are curious about what is happening to me follow my Snapchat PirateLila or my drawing Instagram, where I put some of the works I don't publish here, eg portraits: www.instagram.com/pirate.lila/
If you have any important affairs to me (whether it's commission or some drawing to critic or just want to talk to), I would ask for a note, because I will reply on feedbacks only at free days.
I also invite you to my blog piratelila.tumblr.com

What's up with you? :D
Sorry for my absence! I will write longer journal on Sunday and I will reply to the messages. Today I'm going to the Copernicon in Toruń and I'm so excited. :woohoo:

Kto jeszcze jedzie na Copernicon? :D
Gosh I just need to show you this, because I commissioned Salvathi and I fell in love. This one is amazing, just look at it:
Lazy Day by Salvathi
Go and order her drawings and watch of course, I really recommend!
:iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi::iconsalvathi:
Hello, do you have an instagram account?
I've got one for my drawings: www.instagram.com/pirate.lila/
And one private account: www.instagram.com/piratelila/

Let me know in comments!
Po prostu chciałabym odświeżyć stare znajomości i nawiązać nowe. Czy ktoś tu jeszcze zagląda? Czy ktoś mnie pamięta? ;_;

Just want to refresh my contact to my old friends or make new ones. Someone is still here? Does anyone remember me? ;_;