pawelboratyn1982's avatar

pawelboratyn1982

0 Watchers730 Page Views0 Deviations
pawelboratyn1982 hasn’t added deviations yet
Check back soon!
Deviations Coming Soon!
Check back soon to see pawelboratyn1982's deviations.

Collection

Favourites
Collection Coming Soon!
Check back soon to see pawelboratyn1982's Collection.
pawelboratyn1982 Hasn’t Joined Any Groups yet
Once they’ve joined groups, you’ll see them here.
pawelboratyn1982 is not a Group Admin yet
Groups they admin or create will appear here
Badges
My Bio
Mimo, że pierwsza połowa 17 wieku biuro tłumaczeń Lublin był pełen wojen, wszystkie główne konflikty nie osiągnął Małopolskę i województwo nadal się rozwijać, co znalazło odzwierciedlenie w jego zamków i pałaców, takich jak ogromny Krzyżtopór . Oprócz drobnych wojen, takich jak Zebrzydowskiego Rebelii i Kostki-Napierskiego Powstania , w prowincji pozostały bezpieczne. Kozaków z powstania Chmielnickiego dotarł tak daleko na zachód w Zamościu i Lwowie , ale nie wprowadzić Małopolski. Prowincja nie świadkami inne, takie jak wojny polsko-szwedzkiej wojny 1625-1629 , wojny polsko-moskiewskiej (1605-1618) , wojny polsko-Osmańskiego (1620-1621) i wojny smoleńskiej . Niemniej jednak, w małopolskim szlachta brali aktywny udział w tych konfliktach - Marina Mniszech , córka wojewody sandomierskiego, Jerzy Mniszech , była żona Fałsz Dmitriy I , jak i II fałsz Dmitry . Ponadto tereny Małopolski, zwłaszcza jego północno-wschodniej części, stał się bazą dla polskich żołnierzy, walcząc Kozaków, a król Jan II Kazimierz Waza często przebywał w Lublinie z jego dworu, przygotowując kampanie wojskowe na Ukrainie. [ 50 ] Sytuacja zmieniła się Wybuch wojny rosyjsko-polskiej (1654/67) . W październiku 1655 roku wojska kozackie pod rosyjsko- Ivan Vyhovsky wszedł wschodniej Małopolski, docierając do Wisły, a grabieże Lublin, Puławy i Kazimierz Dolny . Najeźdźcy szybko wycofali się, ale kilka miesięcy później, Mała Polska została zalana przez Szwedów .


Szerokotorowe Metalurgia linii .
Najazd szwedzki w Polsce miał katastrofalne skutki dla dotychczas zamożnych prowincji. Napastnicy biuro tłumaczeń Lublin, wspierany przez swoich sojuszników z Transylwanii , przejął całą Małopolskę, sięgając na południe aż Nowym Targu , Nowym Sączu i Żywcu . [ 51 ] Wszystkie duże miasta zostały splądrowane i spalone, a niektóre z nich, jak Radom, nie odzyskać aż do 19 wieku. [ 52 ] Szwedzi schwytany i splądrowali Sandomierz (gdzie zniszczyli Zamek Królewski, a po inwazji, miasto nigdy nie odzyskane [ 53 ] ), Opoczno, [ 54 ] Lublin, [ 55 ] Kazimierz Dolny [ 56 ] Pilzno, [ 57 ], Szydłów, [ 58 ], Szydłowiec, [ 59 ] Tarnów, [ 60 ] Kielce, [ 61 ], Kraśnik, [ 62 ] i Kraków. Najeźdźcy zdobyli stolicę Małopolski po krótkim oblężeniu , a ich zajęciem prowincji została potwierdzona po ich zwycięstwie w bitwie pod Wojnicz , i bitwie pod Gołąb . W tych latach, jednym z najważniejszych i najbardziej symbolicznych wydarzeń w historii narodu miała miejsce w Małopolsce. To był Oblężenie Jasnej Góry , które, według niektórych relacji, odwrócił bieg wojny. Ponadto, w następstwie traktatu Radnot , Mała Polska została zaatakowana w styczniu 1657 przez Jerzego II Rakoczego , który spowodował więcej zniszczenia wojsk. Armie obce nie były ścigany z Małopolski, aż 1657, Kraków został zdobyty sama w dniu 18 sierpnia 1657 roku Po tych najazdów, w prowincji został zniszczony, setki wsi, miast i miasteczek spalonych. Ludności zmniejszyła się ludność miejską (prawie o połowę [ 63 ] ), chłopi z głodu, i podobnie jak inne części Rzeczypospolitej, Małopolskie Polska została zdewastowana. Okres pokoju trwał około czterdziestu lat, kiedy w 1700 roku, kolejny duży konflikt, wojna północna rozpoczęła. Mała Polska po raz kolejny stał się polem bitwy, z Battle of Kliszów odbywa się tam w 1702 roku, a Sandomierz Konfederacja utworzona w 1704 roku.

Po konflikcie, Małopolskie Polska rozpoczął odzyskiwanie biuro tłumaczeń Lublin danych, który został osłabiony przez kilka innych czynników. Miasta wojewódzkie często spalone (Lublin 1719, Nowy Targ 1784, Nowy Sącz, Dukla 1758, Wieliczka 1718, Miechów 1745, Drzewica), były też liczne plagi i epidemie tyfusu (w 1707/08, niektóre 20.000 zmarł w Krakowie i jego okolicy [ 64 ] )

Mała Polska była jednym z głównych biuro tłumaczeń Lublin ośrodków konfederacji barskiej . W dniu 21 czerwca 1786 w Krakowie, został ogłoszony lokalnych konfederacji, a tego samego dnia Wojewoda Krakowski, Michał Czarnocki, wezwał swoich obywateli do przyłączenia się do ruchu. Wkrótce potem, Kraków został zdobyty przez wojska rosyjskie, a centrum rebelii Małopolskie przeniosła się do górzystego południa. - Obszary wokół Dukli i Nowym Sączu [ 65 ] W czasie konfederacji, kilka bitew i potyczek miała miejsce tam. W 1770 roku, po bitwie pod Iwoniczu, Rosjanie splądrowali Biecz. Ruch zakończył w 1772 roku, a jego spadek związany był z zaborów . Regionalne centrum ruchu była Jasna Góra w Częstochowie, który bronił Kazimierz Pułaski na prawie dwa lata (1770/72).

Profile Comments

Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In