Mirogniewa's avatar

First haircut

190 30 8K (2 Today)
By Mirogniewa   |   Watch
Published: June 29, 2012
© 2012 - 2020 Mirogniewa
Elbafowi z okazji urodzin.


The ritual of first haircut (Polish: postrzyżyny) is an old pre-Christian slavic tradition. The traditional first haircut by the boy's father did not take place until the age of between 7 and 10 years old. Before that age the boy's life was connected to his mother and he was treated as a child. The rite of haircut, coupled with granting the boy an additional given name, marked the coming of age and a transition to the world of men, where he was to be directed by his father. The ritual was also the formal act of recognition of the boy as a son.

Ok, now who is who? From left to right: "Daddy", boy today known as Feliks, Ruthenia with little Ukraine, Czech, little Lusatia, Sclavinia with Slovakia.----------------
Feliks, Ukraine ©Hidekaz Himaruya
Kyivan Rus ©AtreJane
Image size
2223x1462px 1.65 MB
Comments30
anonymous's avatar
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
Kayleeya778's avatar
Kayleeya778Hobbyist
bardzo ładne :) lubię nawiązania do słowiańskich rytuałów
0LunaMoonlight0's avatar
0LunaMoonlight0Hobbyist Writer
Wspaniala praca, uwielbiam mine Feliksa jest po prostu swietna. Az brak mi slow aby opisac to jak bardzo mi sie to podoba :) (przepraszam za brak polskich znakow :( )
Mirogniewa's avatar
Dzięki za miłe słowa :)
waldemar-waldemar's avatar
8-rays swastika is absolutely fantasy thing, old slavs did not use it.

This sign is invented by this crazy mad man: lurkmore.to/%D0%90%D1%85%D0%B8…


8 лучевая свастика никогда не использовалась славянами
Её придумал один сумасшедший дядька, у которого мозги поехали на язычестве (ссылка выше)

По-польски не знаю как вам объяснить, но вся эта ерунда со свастиками, родноверами и прочими толкиенистами - началась в 1990-е годы, это все придумано для ролевых игр, не надо относиться слишком серьезно.
IchinaraYakumo's avatar
oh god, that burning hair smell D:
Rodegas's avatar
Good to be a part of a family :)
 Did you just choose countries you have borders with?
cuvar's avatar
Huuuu. Poland makes haircut look badass.
Doma-nissan's avatar
Doma-nissanHobbyist General Artist
Łużyczko to moja~~ :love: (trochę opóźniony komentarz, ale wcześniej weny nie miałam :p) Jako jedyna nie fangirlsuje na Felosława, ale ja te biedne Łużyce kocham, chyba właśnie dlatego, że są biedne ^.^"
Komentarz do Fela może być jeden: Na Warszawiaka, nie ma cwaniaka~ XD Koniec. Zresztą tutaj wszystko jest klimatyczne, na swoim miejscu: i kabłączki, i navershnik, i pas i zapinka do płaszcza... Co prawda stroje wsio typu ruskiego, ale są historyczne za co ci po prostu SŁAWA~! :D (tak względem klimatu ->[link])

Jak masz ochotę to wstaw tą i inne prace->:iconslavic-tribe: Mają tam stanowczo za mało Felosława ^^;
Kikki-and-Friends's avatar
Kikki-and-FriendsStudent General Artist
Mina Feliksa rozwala XD
Lubellinda69's avatar
Feliks jaka mina xD Zafeliście ci to wyszło :D
Vegsiol's avatar
Zacznę od tego, że art STRASZLIWIE mi się podoba xD (zresztą to, że dodałam go do ulubionych o czymś świadczy ;)). I tematyka i kreska i w ogóle. I oczywiście Feliks z jego cwaniaczkowatą miną :). Takiego Feliksa lubimy~. Mam takie poczucie, że z kimś on mi się tu kojarzy, z jakimś innym bohaterem z kreskówki lub komiksu, ale za Chiny nie mogę sobie uzmysłowić z kim ._.". O, już chyba wiem z kim (wynik wytężonej pracy pamięci xD): z Edem z Full Metal Alchemist :P. On tu ma minę taką wybitnie Edową (+ ta fryzura, to już w ogóle).
O jedną rzecz się czepnę: Czemu nie ma tu Iwana? Jest Słowacja (było, nie było, zdecydowanie najmłodsza z całej słowiańskiej rodziny), a Iwana nie ma? Co prawda niektórzy (jeśli chodzi o okres, który tu prezentujesz) uważają, że reprezentował wtedy Nowogród Wielki, a inni, że nieco późniejsze Księstwo Moskiewskie, ale skoro są tu prawie wszyscy Słowianie (nie licząc Białorusi, ona to osobna bajka), w tym Ruś z małą Ukrainką, to powinien być i Iwan. Takie przynajmniej moje skromne zdanie ;).
LikaPoland's avatar
Łał! Brak mi słów by wyrazić jak bardzo mi sie to podoba! *o* Można by powiedzieć e to jeden z najlepzych jeśli nie najlepszy okres życia naszego Felosława! W końcu stał się mężczyzną i pokaże na co go stać! :D Mam już swoje przypuszczenia i typy kto jest kim ale narazie zachowam to dla siebie i zajrzę jeszcze tu zyliard razy~ :heart:
Mirogniewa's avatar
Dzięki. Ja raczej do tych najlepszych zaliczyłabym "złoty wiek", ale ten również coś w sobie miał. Co do Felosława...osobiście uważam, że w tamtym okresie (przed chrztem) posługiwał się innym imieniem. Przyznasz, że Feliks nie brzmi słowiańsko.

A teraz kto jest kim? Od lewej idąc: "Ojciec", obecny Feliks, Ruś z małą Ukrainą, Czech, Łużyce i mama Sclavinia ze Słowacją na rękach...tak to widzę.
DokuDoki's avatar
DokuDokiHobbyist Digital Artist
I recognize only Poland, who is who? O.o
Btw... do you really think that there were a scissors that time? ;)
Mirogniewa's avatar
Look description. ;)

Yes, I do. [link]
DokuDoki's avatar
DokuDokiHobbyist Digital Artist
Meh, awesome :D
(Y is Slovakia always the youngest one? I don't get it! It's correct according to estabilishment of their independent countries, but that's probably all)
Crumble90's avatar
Crumble90Hobbyist Digital Artist
Śliczne cieniowanie i detale, uwielbiam rysunki z taką masą szczegółów. Aż nie wiem co najpierw zacząć wychwalać. Fajna atmosfera- taka magiczna, letnia noc, ciepło bijące od ogniska, wesoło tańczące iskierki. Niesamowicie mi się podoba sposób w jaki narysowałaś i oświetliłaś drzewa, posąg mimo że nie nakładałaś tekstur (bo chyba nie nakładałaś) wygląda na drewniany. Jej, nawet obcięte kłaczki narysowałaś XD

Co do postaci: Ojczulek jest zajebisty- widać kto tu jest głową rodziny, dokonuje obrzędu z takim namaszczeniem i dumą, bardzo podoba mi się wyraz jego twarzy. I pasek jest genialny- sama bym taki chciała. Druga postać, która przyciągnęła moje spojrzenie to ten mały dzieciaczek, którego chyba niespecjalnie rytuał interesuje i wierci się niespokojny w ramionach matki.

Na wychwalanie Feliksa poświęcę oddzielny akapit :D Nieustraszony, pewny siebie i lekko cwaniakowaty... i jako jedyny patrzy się prosto w oczy odbiorcy, tak jakby chciał rzucić komuś wyzwanie. Takie zadziornego, małego Feliksa lubię najbardziej *w* Taka jakby przestroga dla sąsiednich państw... wreszcie dorosłem i mam zamiar skopać wam tyłki.

Słowianie :) Za każdym razem jak przychodzą wakacje, odzywają się we mnie jakieś pierwotne instynkty :D A patrząc na Twój rysunek mam zamiar rzucić się na jakieś historyczne książki, mimo że dopiero jestem po sesji i mnie odrzuca od słowa pisanego.

Gratuluję udanej pracy :hug: Naprawdę jestem pod wrażeniem ^^
Elbaf's avatar
Komentarze są ważne... ale szczegóły skomentowałem już na gg :P

dodam tylko, że teraz się boję, że nie będę się umiał godnie odwdzieczyć...
Rekieel's avatar
RekieelHobbyist General Artist
Feliks :D
On ma taką minę, że aż sama się uśmiechnęłam XD
Mirogniewa's avatar
Reakcja prawidłowa ;)
Nathairr's avatar
Świetna praca! Uwielbiam motywy nawiązujące do tradycji starożytnych Słowian ^^
No i ten chłopiec ma genialną minę :D
Sandwitch96's avatar
Cudny obrazek! A mina tego chłopca... Oj, ja bym się już zaczęła bać :D
anonymous's avatar
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In