Shop Forum More Submit  Join LoginAfter I finished my latest painting, the Message in a Bottle, I realized an interesting thing. As I mentioned in the description, it was painted for the December 2017 monthly challenge on the Czech illustrators' website Projekt ilustrace. And exactly two years ago, for the December 2015 challenge, I made the picture Lady of the Beech Wood. I can't help but see a striking resemblance between these two.

Lady of the Beech Wood by MatejCadil  Message in a Bottle by MatejCadil

Both depict a female half-human being, strongly associated with certain natural environment, with a long and rich hair, shown in profile looking right, with her left hand reaching up towards something...

But when I showed this to my wife, she didn't find them that much similar – one being more of a spirit or personification of nature, while the other an actual (if mythological) creature, one painted more realistically with detailed background, while the other is more stylized Art-Nouveau-like with the decorative border.

So I don't know, is it just me, or do you see there an interesting similarity as well? What do you think? :-)

:iconmiaerrianirielynn:
MiaErrianIrielynn Featured By Owner Jan 8, 2018  Professional Traditional Artist
To už to jsou dva roky??? Sweating a little... jako kdyby to bylo včera.

 No, co se podobnosti týče, tak když jsem viděla mořskou pannu poprvé jako nový výtvor, vůbec mě nenapadlo si ji spojovat s tvým starším obrázkem, popravdě jsem byla dost zaujatá, jak se ti povedly ty secesní prvky - pro mě krásnou a elegantní záhadou, která se prostě nedá zaměnit s jinak častým motivem keltských uzlů ;) (Wink) . A pak samozřejmě barevnost - jsem ujetá na modré barvy, takže jsem byla hypnotizována hlubinami moře a jak na nich perfektně vynikají ty vlasy. Celé je to takové jemně a něžně elegantní, snad se neurazíš že poprvé bych od tebe obrázek nepoznala s naprostou určitostí, je tam něco nového, co normálně do obrazů nedáváš, jako kdybys  udělal úkrok, něco kolem tebe tě nově inspirovalo nebo výrazně ovlivnilo. Neber to prosím jako výčitku, určitě nemusím vysvětlovat, že všichni umělci mívali ta či ona období, kdy jejich styl byl takový či onaký.

Když si je ale nyní otevřu oba naráz a porovnám, jako první mě do očí bouchne určitě póza - možná pracuje podvědomí (nebo bylo kresleno za stejných pocitů, možná při stejné hudbě a náladě, jenom jak se změnila roční doba a již zmíněný styl, tak je okolí v jiných symbolech, ale nádechy to společné určitě má!). Nechci dělat nudnou dlouhosáhlou analýzu :D (Big Grin) =P (Razz) (na kterou beztak nemám diplom), ale pravdou je, že je to fascinující a děsivé a pokud to nebyl záměr, je to přímo geniální! Podtext, které tam natlačilo tvé podvědomí je tam určitě stejný - jako nějaké poselství...

PS, udělat ještě tak třetí - jako za vzdušné symboly, a dát ji vedle nich do galerie, musím přiznat, že se na to hezky kouká, když jsou takhle pospolu Clap 
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jan 15, 2018  Hobbyist Traditional Artist
Děkuju mockrát za takový obsáhlý a podrobný komentář, to mě opravdu potěšilo! :hug:

Určitě souhlasím, že secesní prvky jsou v porovnání s keltskými uzly něco dost jiného a pro mě úplně nového (i když jak to píšeš, tak hned musím přemšlet o tom, jestli by se daly ty styly nějak zajímavě zkombinovat:-) ). Líbí se mi na tom hlavně ta volnost a plynulost křivek, proto mě napadlo použít to právě pro tu mořskou pannu, protože mi to sedělo do toho vodního prostředí a křivka jejího ocasu mohla dobře doplnit křivky vlasů. A prosímtě, proč bych se měl urazit? Naopak rád slyším, že se mi podařilo vykročit trochu ze svého obvyklého stylu a posunout se k zase k něčemu trochu jinému. :dance: Jemně a něžně elegantní – to je přesně ten dojem kterého jsem chtěl dosáhnout. Proč, co mě k tomu inspirovalo? Nevím, těžko říct, ale nějak jsem měl takovou náladu; a když už jsem se rozhodl vyzkoušet si secesní styl, rozhodně mi to k tomu sedělo.

Jen tak mimochodem, to rozpoznání stylu mi připomnělo, že zrovna před pár dny při procházení nových obrázků mě napadlo, do jaké asi míry se dá rozpoznat, jestli nějaký obrázek kreslila žena nebo muž. Schválně jsem to zkusil u obrázků neznámých tvůrců někde ve skupině, a přišlo mi, že sice ne vždycky, ale v dost výrazné většině (apoň tak 80 %) jsem to odhadl dobře. Pravda, posuzoval jsem jenom obrázky, které mě zaujaly natolik, abych se podíval na profil autora, takže třeba měly vyhraněnější styl, ale i tak je to zajímavé.

A díky za posouzení podobnosti. Právě je zajímavé, že mně samotného to vůbec nenapadlo, než jsem měl ten nový obrázek už skoro hotový a náhodou si všiml toho staršího. :-)
Reply
Add a Comment:
 
×

:iconmatejcadil: More from MatejCadil


More from DeviantArtDetails

Submitted on
January 8, 2018
Link
Thumb

Stats

Views
384
Favourites
1 (who?)
Comments
2