MatejCadil on DeviantArthttps://www.deviantart.com/matejcadil/art/Woodhall-113888721MatejCadil

Deviation Actions

MatejCadil's avatar

Woodhall

By
Published:
3.3K Views

Description

A village in the Eastfarthing of the Shire. Frodo, Sam and Pippin met Gildor Inglorion and his people in the woods above Woodhall, and the three passed close by the village on the last stages of their journey to Bucklebury Ferry.

Pen and watercolour

I created this picture originally for a callendar I was making together with my sister Mechor as a christmas present for our dad. This was the picture for September.

------------

If you like my Tolkien-related art, look at my related journal or gallery folder.
But you can find even more of my pictures on my website Angrenost.cz. It's in Czech, but you can still look over the gallery of illustrations. Enjoy! :-)
Image size
1764x2400px 880.55 KB
© 2009 - 2024 MatejCadil
Comments35
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
ZemplinTemplar's avatar

Krásná ilustrace, Matěji. :-) Moc se mi líbí ! :-)


Mám jednu malilinkou výtku: Pokud po té cestě promávají hobití vozy tahané poníkmi, neměl by v strěde cesty rost ten pas trávy. Poník stojí ve strěde cesty, tedy udupáva i ten strěd. Trávy by tam mělo být mnohem méně, nebo žádná. Koleje jenom po stranách jsou typické pro dnešek, kdy používame auta, ale v minulosti vypadali i polní a lesní cesty jinak, v důsledku používaní konských záprahů (nebo jiných tažních zvířat). Ve Strědozemi nemají žádná motorizovaná vozidla, tak by ti cesty měli vypadat rovnoměrně udupané. :-)