Shop Forum More Submit  Join Login
No effing idea where all this time went, but looks like summer's over. Not much happening in my life these days: I've stopped making jewelry, let alone listing what I have on Etsy. I've changed jobs, not much of a change in terms of professional satisfaction, though. My sister moved in with me, she seems happy with Dublin and her new job. I took up gaming (finished Portal and Portal 2, cracking Machinarium now), this is very new to me. I've also started watching TV shows and subscribed to Netflix. I'm afraid I'm turning into someone I don't recognize.
I've just come back from well deserved holidays (hiking in Poland again), so will be posting some new photos.
I keep on posting stuff to my photoblog littlelessordinary.com - I don't manage to deliver daily (processing photos and putting watermark on is quite a drag, uploading is boring too), but once in a while I take an effort to schedule posts for few weeks ahead.
Also, :iconukapala: and I started a blog about plus size fashion and bra fitting: ingoodshape.eu (I feel slightly uncomfortable as a model, but getting there).
On another note, since I'm sick this week (bronchitis I think) and having more time on my hands than usual, I will try to catch up with my devwatch a bit. Brace yourselves - favs and comments are coming!
Stay warm and healthy this fall, dear friends!

------PL-------
Nie mam czerwonego pojęcia, gdzie się podział ten czas, ale wygląda na to, że mamy już prawie październik. Niewiele się u mnie ostatnio dzieje: nie robię już biżu, nawet mi się nie chce wystawiać tego, co mam na Etsy. Zmieniłam pracę, ale niewiele to zmieniło w kwestii satysfakcji zawodowej. Moja młodsza siostra wprowadziła się do mnie na jakiś czas, wygląda na zadowoloną z Dublina i nowej pracy. Zaczęłam grać w grę (przeszłam Portal 1 & 2, teraz rozwalam Machinarium). Oglądam też seriale a Netfliksie. Zmieniam się w coś dziwnego.
W niedzielę wróciłam z zasłużonego wypoczynku (znowu polskie góry, tym razem Izerskie), fotki w drodze.
Staram się regularnie wrzucać coś na mojego fotoblogaska littlelessordinary.com - nie zawsze daję radę codziennie (obrabianie fotek i naklejanie znaku wodnego to męka, nie wspominając o uploadzie), ale raz na jakiś czas biorę cztery litery w troki i produkuję posty na parę tygodni.
Oraz: :iconukapala: i ja zaczęłyśmy pisać blogaska o modzie dla okrągłych i stanikach - zapraszamy na ingoodshape.eu (czuję się jeszcze trochę niepewnie jako modelka, ale mam nadzieję, że się oswoję).
Z innej beczki, jestem w tym tygodniu na chorobowym (zapalenie oskrzeli czy coś), w związku z tym mam trochę więcej wolnego czasu niż zwykle, w sam raz, żeby nadgonić na DA. Spodziewane opady komentarzy i favów.
Trzymajcie się ciepło tej jesieni, drodzy odchyleńcy!
  • Reading: "Altered Carbon" by Richard K. Morgan
  • Watching: Dr Who + Daria
  • Eating: antibiotics
  • Drinking: tea
:iconmarsmgphotography:
marsMGphotography Featured By Owner Sep 29, 2013
Sounds like you are going through quite a lot of changes! A musician I love once wrote, "May we always just begin to see ourselves as someone else and smile." As long as you are happy. And hopefully that bronchitis will go away stat! Nice you got to take a holiday...Poland looks beautiful. I hope to travel there someday. And that blog of yours is pretty rad! Good on ya all around :) Be well :tighthug:
Reply
:iconmargotka:
Margotka Featured By Owner Oct 9, 2013
Thanks, Marissa. Hope you're doing well and keeping healthy this fall. Take care :hug:
Reply
Add a Comment:
 
×

:iconmargotka: More from Margotka


More from DeviantArtDetails

Submitted on
September 25, 2013
Link
Thumb

Stats

Views
1,806
Favourites
0
Comments
2