MAKY-OREL's avatar
... zasahuje do kultury
806 Watchers83.7K Page Views799 Deviations
Artist // Hobbyist // Varied
Badges
BlackBerry: Exclusive Neil Gaiman BlackBerry Badge
Clapperboard: Exclusive Robert Rodriguez BlackBerry Badge
Birthday '17: Celebrated DeviantArt's 17th birthday
Super Albino: Llamas are awesome! (167)
Whiskers: Submitted to the April Fools' Day category
My Bio
Historie přezdívky MAKY.OREL se táhne jako dlouhá nudle už, přiznejme, docela daleko do minulosti. Největší slávu si získala asi na českém serveru blog.cz, kde si našla pár fajn lidí, jež jí ochotně četli a kde dostala dokonce možnost veřejně odprezentovat svou tvorbu na hlavní stránce - Srdci blogu. To už je ale zase nějaký rok zpátky...

Věnuje se lecčemu - fotografie, kresba, grafika (blogová), psaní (romány i básně), čtení a když to vše dokončí tak i případný úklid pokoje a vaření, protože i takový malý domácí umělec musí z něčeho žít. Když se pak přejí, jde si zaběhat. A pokud je něco, co jí pronásleduje celý život jako noční můra, pak jsou to zvířata, kterých se nikdy nedokáže úplně vzdát a proto jich taky mnoho měla nebo jen opatrovala.

A když toho tolik dělám, mám z toho něco? Nuže MAKY.OREL je momentálně student a umělec na volné noze vydělávající si na živobití tím, co umí nejlíp. Takže přednostně grafikou a prací pro různé lidi, projekty a weby. Pak se zabává taky tvorbou učebních materiálů pro spolužáky.

Vlastně jí moc lidí pro její umění ještě nezná - kdyby poznali, to by se možná divili! Každopádně kdo už poznal, tak ví, že tahle holka má něco do sebe...

_______________________________________________________________________
Short english version:

BTW - I´ve learned English for 8 years in school, but I must apologize - still I make mistakes (prepositions, times, word order...). I´m still trying to improve ^^

My nickname is really old - MAKY.OREL (PEGGY.EAGLE - much funnier XD) - a lot of people on Czech server blog.cz know me well. I am quite famous there for my works and ideas and I do really a lot things. I like drawing, photographing, graphic (mainly for czech-slovak blogs), writting, reading and after I finished all my hobbies I also cleaned my room and cooked something tasty, because every little creature needs something to eat.

Currently freelance artist working for many projects and interesting guys, and of course student of biology at South Bohemian University helping classmates with learning by creating tons of materials related to genetics and other disciplines.

Well - that was something shortly about me, learn Czech (this will be real challenge for you XD) and read more on...

Statistics

Page Views83.7K
Deviations799
Watchers806
Watching57
Favourites617
Comments Made134
Comments Received103

Watchers

806 Deviants

Watching

57 Deviants

Group Admin

MAKY-OREL is not a Group Admin yet
Groups they admin or create will appear here

Group Member

2 Groups

Badges

171 Badges
Llama: Llamas are awesome! (1)
Give a Llama Badge
Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)Cake: My, that's a delicious cake (1)
Give a Cake Badge
363 badges sent, 171 badges received:
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!
Llama: Llamas are awesome!

Comments

MAKY-OREL commented on Lost girl by MAKY-OREL
Yep, that was kinda my goal :-D
Lost girl
As a fellow artist and future teacher I must thank you sooo much for this lovely lineart! Recently I was looking for some easily adaptable picture I could use for genetics-themed games for kids and this is just brilliant. So now I'm drowning among papers, coloring numbers of your little rabbits any possible way to demonstrate how Mendelian laws work :D I'm really looking forward using it! 
Just last thing - would you be ok with adding this picture to my diploma thesis (as a part of a work sheet for school lessons)? Credits will be given to you for sure, of course :)
Rabbit Lineart FREE
No problem ^^ Good luck with your work :)
PNG STOCK: Castle (England)
My favourite memory was joining d-art competition with my Carrot t-shirt. I won´t ever forget it - great fun with working on it ^^ Hope I one day will print it and wear this thing :D Without DA I never do something crazy like this :)
Neverending golden fileds - there´s something pretty in it everytime :)
Becker Farms