Shop Forum More Submit  Join Login
About Traditional Art / Hobbyist Kateřina Bezecná25/Female/Czech Republic Recent Activity
Deviant for 7 Years
Needs Core Membership
Statistics 148 Deviations 650 Comments 17,243 Pageviews
×

Newest Deviations

The Fall of the House of Usher by Katangacz The Fall of the House of Usher :iconkatangacz:Katangacz 8 1 Black jellyfish by Katangacz Black jellyfish :iconkatangacz:Katangacz 9 1 Karel and Helena by Katangacz Karel and Helena :iconkatangacz:Katangacz 2 0 The Red Ones by Katangacz The Red Ones :iconkatangacz:Katangacz 9 2 The Snail by Katangacz The Snail :iconkatangacz:Katangacz 5 3 Snow White and Seven Golems by Katangacz Snow White and Seven Golems :iconkatangacz:Katangacz 8 2 Bohdanka and Seven Brothers (school work) by Katangacz Bohdanka and Seven Brothers (school work) :iconkatangacz:Katangacz 3 0 Evolution, third part (school work) by Katangacz Evolution, third part (school work) :iconkatangacz:Katangacz 4 0 Evolution, second part (school work) by Katangacz Evolution, second part (school work) :iconkatangacz:Katangacz 3 0 Evolution, first part (school work) by Katangacz Evolution, first part (school work) :iconkatangacz:Katangacz 6 0 ACEO - Solar system by Katangacz ACEO - Solar system :iconkatangacz:Katangacz 15 6 Rats by Katangacz Rats :iconkatangacz:Katangacz 3 0 Forgotten one by Katangacz Forgotten one :iconkatangacz:Katangacz 6 0 Behind the Wall by Katangacz Behind the Wall :iconkatangacz:Katangacz 4 2 Forgotten crown by Katangacz Forgotten crown :iconkatangacz:Katangacz 2 0 Finding differences: Black cat by Katangacz Finding differences: Black cat :iconkatangacz:Katangacz 3 5

deviantID

Katangacz's Profile Picture
Katangacz
Kateřina Bezecná
Artist | Hobbyist | Traditional Art
Czech Republic
CS:

Kateřina Bezecná, milovnice pohanské mytologie, městského prostředí, draků, strakapoudů a všemožné další zvěře. To jsem já. Je mi 23 let a žiju společně se svým partnerem a potkanicemi. Tak dlouho jsem nevěděla, jestli chci kočku, až mi osud jednu přihrál. Tak mám kočku.
Většinu života jsem strávila v Ostravě, což se muselo náležitě podepsat na mém uměleckém vkusu. Ráda čtu urban fantastiku nebo magický realismus,vytvářím podobně laděné alternativní reality a stále se odhodlávám zkombinovat svůj kreslicí (ne)um se svými urban surrealistickými vizemi. Občas mi to i jde.
V kreslení jsem velký samouk, kterého příliš nebaví procvičování a skicování. Stále doufám, že se to jednou naučím. I přesto žiju v přesvědčení, že se mé schopnosti posouvají kupředu.
Maluji především akvarelem, občas sáhnu po pastelkách a s chutí beru do rukou tablet a maluji digitálně. A těší mě každý, koho mé malby a ilustrace alespoň na chvíli upoutají.


~~~

EN:

I am Kateřina Bezecná, 23 years old girl from Ostrava, Czech republic. I live with my partner and a few of rats at the edge of the city. I love urban fantasy, surrealism, dragons and pagan legends. I am trying to mix these interests in my art. Sometimes successfully.
I am hobbyist artist and I cannot do much sketches. They are too boring to me. But I still hope I will learn do them and then improve my skills quickly and better. But anyway I think I am getting better in drawing.
I paint mostly with aquarell colours, sometimes I draw with pencil and I love to draw digitally. I hope you will like my stuff.

~~~

katanga@post.cz | facebook.com/katerina.katanga.bezecna | /here will be maybe some own website!/

Comments


Add a Comment:
 
:iconmiaerrianirielynn:
MiaErrianIrielynn Featured By Owner Apr 29, 2018
vše nej nej nej krajanko!Bday Hat 
Reply
:iconnuwer-designs:
Nuwer-Designs Featured By Owner Apr 29, 2018  Student Traditional Artist
Happy B-Day!    ^^
Reply
:icondreit:
Dreit Featured By Owner Apr 29, 2017
jej, vše nejlepší :)
Reply
:iconursusvandraco:
UrsusVanDraco Featured By Owner Apr 29, 2017  Hobbyist General Artist
:party: Happy Birthday :party:
Reply
:iconactlikenaturedoes:
Actlikenaturedoes Featured By Owner Apr 29, 2017
Happy birthday and may all your wishes come true!!!Hug
Reply
Add a Comment: