Deviation Actions

Kalia24's avatar

Wanna dance the Kooza?

Published:
By
1K Views
A.k.a. "The handsome devil".
As far as I loved the overall of Crooner's outfit, I didn't like the mask at all. It looks like some octopus sucked on his head and no one bothered to remove it. Well - I like the octopus idea, but not the look of the mask. I guess it was made that way, because it couldn't be too scary (there were children in the audience after all - though after seeing clowns' acts this argument is kinda invalid) and it had to fit the very burton-ish idea of the skeletons (and that is definitely NOT my style).
So I made a little redesign of the mask. Kept the octopus where it was, since it gives him that slick, repulsive look, but changed face to match Trickster's make-up. I think Crooner is some twisted version of the Kooza master - he's also got some powers (and moves same as good ^^).
Hope u like it (I definitely prefer him this way) :)


O ile całość stroju Croonera bardzo mi się podobała, o tyle maska absolutnie nie. Wygląda jakby ośmiornica przyssała mu się do głowy i nikt nie zadał sobie trudu, by ją stamtąd usunąć. Sama idea ośmiornicy jest fajna, ale sam wygląd maski już nie. Podejrzewam, że zrobili ją tak jak zrobili, bo nie mogła być zbyt straszna (jakby nie patrzeć na widowni były dzieci - chociaż po obejrzeniu występów klaunów mam wrażenie, że ten argument jest inwalidą) i musiała pasować do bardzo burtonowskiego stylu szkieletów (a to zdecydowanie NIE mój styl).
No więc zrobiłam mały redesign maski. Zostawiłam ośmiornicę na miejscu, bo nadaje całości taki oślizgły, odpychający wygląd, ale zmieniłam część twarzową na pasującą do makijażu Trickstera. Wydaje mi się, że Crooner jest swoistą wypaczoną wersją władcy Koozy - też ma niemałą moc (no i rusza się tak samo świetnie ^^).
Mam nadzieję, że wam się podoba (bo ja zdecydowanie wolę go w tej wersji) :)
Image details
Image size
757x1121px 831.21 KB
© 2014 - 2022 Kalia24
Comments23
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In