Shop Forum More Submit  Join Login
About Deviant Heluteg19/Female/Poland Recent Activity
Deviant for 5 Years
Needs Core Membership
Statistics 67 Deviations 1,966 Comments 19,508 Pageviews
×

Newest Deviations

Young Pilot and Lady Walrus by Heluteg Young Pilot and Lady Walrus :iconheluteg:Heluteg 50 18 Whispers of the sea by Heluteg Whispers of the sea :iconheluteg:Heluteg 124 22 Silence of the Forest by Heluteg Silence of the Forest :iconheluteg:Heluteg 213 18 Warmth by Heluteg Warmth :iconheluteg:Heluteg 539 45 Tired but Happy by Heluteg Tired but Happy :iconheluteg:Heluteg 275 50 Goodbye Winter by Heluteg Goodbye Winter :iconheluteg:Heluteg 65 10 The First Day of January by Heluteg The First Day of January :iconheluteg:Heluteg 91 43 2018 Summary of Art by Heluteg 2018 Summary of Art :iconheluteg:Heluteg 23 12 Sleeping Giants by Heluteg Sleeping Giants :iconheluteg:Heluteg 229 20 Whispering Forest by Heluteg Whispering Forest :iconheluteg:Heluteg 140 13 Mongolian by Heluteg Mongolian :iconheluteg:Heluteg 122 25 Norse Mythology: Volva by Heluteg Norse Mythology: Volva :iconheluteg:Heluteg 96 6 November Frost by Heluteg November Frost :iconheluteg:Heluteg 219 40 Witchcraft by Heluteg Witchcraft :iconheluteg:Heluteg 45 12 Art vs Artist by Heluteg Art vs Artist :iconheluteg:Heluteg 45 26 Summoning the Gods by Heluteg Summoning the Gods :iconheluteg:Heluteg 59 18

Groups

deviantID

Heluteg's Profile Picture
Interests

Activity


Hey, I just created an Instagram account:
www.instagram.com/helluteg/
Do you have an account? I would be happy to follow you! (; 

I'm so so so so so happy! I've reached 300 watchers! I want to thank every one of you! Thank you for supporting me on my, let's say, artistic path. I am so overjoyed that 300 people are interested in what I do! Usually, I have a problem with appreciating myself, so the fact that people like my works gives me a lot of confidence. In addition, I decided to study Fine Art abroad (this year I graduate from high school). I already have some conditional offers, I just have to pass my final exams now. If I do not pass them well enough, I will try to apply in Poland. But to the point. I just wanted to say that I probably would not have the courage to send applications to those universities that offered me a place, if not the support of many people here... Ahhhh, I do not know how to express it and I sound stupid because of it Llama Emoji-10 (Shy) [V1] Yeah. You are my treasury of motivation. End of speech. Hug for everyone and have a nice day! Huggle Emote 


Jest mi bardzo (bardzo bardzo bardzo bardzo bardzo BARDZO!) miło zakomunikować, że mam już 300 obserwatorów! Naprawdę dziękuję każdemu z Was! Nie tylko za samo obserwowanie, ale raczej za wsparcie, którego mi udzielacie na mojej… Ja wiem jak to kiczowato brzmi, ale na mojej, że tak to ujmę, „artystycznej drodze”. Jest mi tak strasznie miło, że aż 300 osób jest zainteresowanych moją radosną twórczością! Mam problem z docenianiem samej siebie, więc to, że ludzie chcą przeglądać moje pracki dodaje mi mnóstwo pewności siebie. Dziękuję. Dodatkowo, co już pisałam pod ostatnim rysunkiem, zdecydowałam się studiować sztukę za granicą (zaraz kończę liceum). Mam już oferty, teraz muszę tylko zdać w miarę dobrze maturkę. A jak nie zdam na tyle dobrze, to trudno, będę próbować w Polsce. Ale ten. Chciałam tylko powiedzieć, że pewnie nie odważyłabym się wysłać aplikacji na te uczelnie, które zaoferowały mi miejsca, gdyby nie wsparcie wielu osób tutaj… Ahhh. Nie wiem jak to wyrazić i brzmię głupio przez to, no Llama Emoji-10 (Shy) [V1]  Jesteście moją skarbnicą motywacji, o. Koniec przemowy. Dziękuję raz jeszcze, czujcie się wszyscy przytuleni i miłego dzionka życzę! GIF Gravity Falls - Hugs! 

I can't believe but I've reached 200 watchers! happy cry XD I would like to hug everyone of you! Smurf-hug I'm so so so happy that 200 people want to watch my work. It's incredibly motivating! Thank you! (Sorry, I always overuse emojis when I'm excited)

Trudno mi w to uwierzyć, ale mam już 200 obserwatorów *euforia*! Wiem, że dla niektórych może się to wydawać niewiele, ale dla mnie to ogromna liczba (; Aż 200 ludzi chce obserwować moje artystyczne poczynania... Llama Emoji-10 (Shy) [V1] Kurczę, jakie to motywujące! Chciałabym uściskać każdego z Was z osobna... bunny snuggle emoji  Bardzo bardzo bardzo dziękuję! 
(Przepraszam, zawsze nadużywam emotek kiedy jestem podekscytowana Huggle Emote )
So... Welcome to my fourth photo-journal! :3 This time something less artistic and more historical. I come from Poland, and more specifically from Wroclaw in Lower Silesia. I love my city and I love history. I decided to take pictures of Wroclaw "then and today", so I compared my photos with the old engravings I found. I think it's a cool idea. I really enjoyed doing this work and I hope you like it.

Hej (: Czwarty journal zdjęciowy. Tym razem coś mniej artystycznego, a bardziej historycznego. Ogólnie, to jestem z Wrocławia, co jest dość istotne dla tego journala. Jestem też wielką fanką historii :heart: Wrocław + historia + fotografia = brzmi fajnie. Jakiś czas temu poszukałam trochę i poznajdywałam różne stare ryciny. Potem porobiłam zdjęcia, próbując znaleźć miejsce jak najbliższe temu, z którego wykonano rycinę, a następnie porównałam wspomniane ryciny z moimi zdjęciami. Myślę, że efekt jest całkiem spoko. Dobrze się bawiłam robiąc te prace (tutaj należy wspomnieć, że wiernie towarzyszyła mi koleżanka i jej pies <choć może kolejność powinna być: pies i jakaś tam moja koleżanka>. Dziękuję!). Mam nadzieję, że spodobają wam się poniższe porównania (póki co jest tylko 5, ale kiedyś jeszcze na pewno wrzucę resztę) (; 

Previous photo-journals:
Photography IIIPrevious photos:
 
I hope you like it :heart: :

Norway^

Austria, morning^

Austria, evening^ 

Poland^

Poland, near my house (; ^

Scotland^

Norway, near Bergen^

Spain^

Orkney Islands^

Spain, near Burgos^
Cf832e43-19e2-44ce-bec6-eac6100ac12a by Heluteg
France, Toulouse^
710bdba7-73da-49bd-9b91-3d5886d8f29a by Heluteg
My dog in Dresden, Germany^
1ea7f954-7bf1-402b-89c2-0727c4c8d61f by Heluteg
Poland, Niemodlin^
5667f134-8910-4657-8fb2-d5b413f59c2b by Heluteg
Poland, Sarny Palace^
8ad12016-8558-4b51-806a-7ee496c8453c by Heluteg
Poland^
76669836-7682-4e10-a3fc-7844c1e38e52 by Heluteg
Spain^
Photography IIThe second journal titled "I want to publish my photos, but not enough to add them separately to my gallery" 
This time, photos showing the beauty of North Europe. I hope you'll like it (:
Drugi journal zdjęciowy, w ramach "chcę publikować swoje zdjęcia, ale nie na tyle, żeby dodawać je w postaci osobnych prac"
Tutaj macie pierwszy: 
    
Tym razem zdjęcia w zimnych klimatach, bo przedstawiające północ Europy (: Zazwyczaj kraje te zwiedzam od strony wybrzeża (mój szanowny pan ojciec posiada łódź i czasem wybieram się z nim na różne rejsy i rejsiki), więc części zdjęć prawdopodobnie będzie towarzyszyła morska atmosfera. 
Mam nadzieję, że moje nieśmiałe próby artystyczne w zakresie fotografii przypadną Wam do gustu :D
Także tego:
PhotographyI began to discover my region, which is Lower Silesia (Dolny Śląsk) in Poland. I decided to share some photos (photography is art too) (:
Ostatnio (ostatnio około rok temu) obudził się we mnie jakiś taki lokalny patriotyzm. Kurczę, ale ten Dolny Śląsk ciekawy i ładniutki. Nie ukrywam, że w tym "przebudzeniu" niemały udział miało przeczytanie Trylogii Husyckiej Sapkowiskiego, która to trylogia pchnęła mnie żeby poczytać więcej... I więcej i więcej o Śląsku (a w czytaniu nie znam umiaru). Tyle ciekawych rzeczy! A jako, że duszę mam podróżniczą turystyczną, a nie zawsze mogę sobie pozwolić na wyjazd w jakieś zagóry-zalasy, daleko stąd, to w wolnych chwilach zaczęłam sobie zwiedzać Dolny Śląsk. Jest śliczny, tylko serce mi się kraje, kiedy widzę te wszystkie cudow

Wrocek 3 by Heluteg
^Kościół Świętego Krzyża od północnego zachodu, 1820
Wrocek 2 by Heluteg
^Katedra od zachodu, 1825
Wrocek 1 by Heluteg
^Ratusz od południowego zachodu, 1825
 Collage Fotor by Heluteg
^Część wschodniej elewacji ratusza, 1876
Collage Fotor-kopia by Heluteg
^Rynek od wschodu, 1850

Comments


Add a Comment:
 
:iconbaspunk:
baspunk Featured By Owner Jun 1, 2019
merci :)
Reply
:iconheluteg:
Heluteg Featured By Owner Jun 1, 2019
Llama Emoji-81 (Heart You) [V4] 
Reply
:iconalysonscherry:
AlysonScherry Featured By Owner May 30, 2019  Hobbyist Traditional Artist
Your art work is so amazing and it inspires me a lotI Love It! I Love It! I Love It! !
Reply
:iconheluteg:
Heluteg Featured By Owner May 30, 2019
Awwwww, thank you so much! Llama Emoji-10 (Shy) [V1] Llama Emoji-10 (Shy) [V1] Llama Emoji-10 (Shy) [V1] 
Reply
:iconthehorrorzine:
thehorrorzine Featured By Owner May 30, 2019
Hi Heluteg. I cruised your gallery and am impressed, because I feel your work is original and unique.

My name is Jeani Rector, and I am the editor of the established, award-winning ezine The Horror Zine. We are not just about horror; we are mystery, suspense, surreal, fantasy, "Twilight Zone," and sci-fi.

Please feel free to check out our art pages for yourself at www.thehorrorzine.com/art.html

I would like to publish some of your work. There is no cost, and you would receive complete credit.

If you are interested, or want to learn more, please email me at thehorrorzine@gmail.com and I thank you.

Sincerely,
Jeani Rector, Editor
Reply
:iconjaboja:
JaBoJa Featured By Owner May 10, 2019   General Artist
:heart: Dziękuję za te wszystkie favy! :heart:
Reply
:iconheluteg:
Heluteg Featured By Owner May 10, 2019
:heart:
Reply
:iconjaboja:
JaBoJa Featured By Owner May 10, 2019   General Artist
I :heart: U 2 (& twoje obsypane roślinkami rysuneczki)
Reply
:icongabycoutino:
GabyCoutino Featured By Owner Apr 16, 2019  Hobbyist General Artist
Nice gallery
Have a bunny

/)_/)
(>•.•)
c((")(")
Reply
:iconheluteg:
Heluteg Featured By Owner Apr 17, 2019
Hhaha, thanks you so much! Bunny Emoji-09 (Heart) [V1] 
Reply
Add a Comment: