Fukari's avatar

Fukari

call me Fuki
132.5K
Watchers
9.2M
Page Views
1.8K
Deviations
5 min read
l tumblr l l *F.A.Q.* l l instagram l

MY FRIEND IS IN NEED!
:icondziwnym::icondziwnym::icondziwnym::icondziwnym:
My dear friend dziwnym is in messed up life situation, lost her job an stuff. So she opened her commissions again
it's super pretty and super cheap at the moment, so take a look if you want to get some cool art for a very affordable price!

<da:thumb id="715106729"/>

here are cool examples or her work:
Commission: wife by dziwnym Commission: demons by dziwnym
Commission: warm arms by dziwnym Geralt and Ciri by dziwnym+ + +

as for me at the moment my commissions are still closed, I have to deal with life first - in 2 moths I'm moving out to another town, so it's a big change!

I'm not posting much here latetly, but you can follow me on 
Instagram New Icon Instagram

or consider supporting me on .:Bullet:. Patreon Patreon
where you can see all my draiwngs, w.i.p. pieces, .psd files, exclusive videos and more!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
F2U: Flickering Star Divider (Left)  FUKI-STUFF.COM F2U: Flickering Star Divider (Right)  
my online store

lilac heart bullet   artbooks (there's new one with mermaids seashell )

light pink heart bullet   art prints

pink heart bullet   pillows, stickers, notebooks

salmon heart bullet   pins, socks, hats, backpacks


:heartL

CSS made by TwiggyTeeluck
6Comments
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
7 min read
l tumblr l l *F.A.Q.* l l instagram l

Zaczął nam się okres przedświąteczny, czyli kompulsywne wydawanie pieniążków w najróżniejszych sklepach, także tych internetowych. Z tej okazji chciałam was wszystkich przestrzec przed serwisem artiglo.pl  oferującym gamę produktów z nadrukami stworzonymi przez zaangażowanych w projekt grafików jak i stockowymi zdjęciami (czymś w końcu trzeba wyrobić content). W praktyce jest to taki polski odpowiednik society6.com .Artiglo zaprasza artystów do współpracy, dodanie designów nic nie kosztuje a z każdego zakupu dostajemy profit. Brzmi to dobrze i uczciwie i wszyscy są zadowoleni.
No nie wszyscy.

Nie tak dawno brałam udział w konkursie organizowanym przez artiglo i dzięki waszym głosom zdobyłam nagrodę publiczności, na którą składał się bon do wydania w sklepie. "Fajnie!" pomyślałam, bo wydawało mi się to dobrą okazją do zrobienia paru gwiazdkowych prezentów, no ale wiadomo - sama też chciałam mieć coś dla siebie.

Czas realizacji projektów był zaskakująco krótki a produkty starannie zapakowane. A po otworzeniu paczki zaczęło się rozczarowanie.
Nie mogę narzekać na produkty same w sobie ani jakość samego nadruku (no wiecie, trzyma się, nie odpada). Ale oddanie kolorów pozostawia wiele do życzenia. Nie będę się rozwodzić, po prostu pokażę zdjęcia (kolory na zdjęciach nie są winą aparatu, starałam się oddać to jak produkty naprawdę wyglądają):
2 1 by Fukari 3 by Fukari 1 by Fukari 5 1 by Fukari
Arrow left  Kubek z Anią 'niby nie jest zły' ale widać, że w porównaniu do oryginału jest mocno podciągnięta saturacja kolorów i wszystko jest w cieplejszych kolorach - z reguły spotykałam się z odwrotną zależnością, gdy grafika jest mocno jaskrawa a w druku wychodzi mdło, ale żeby w drugą stronę?
Arrow left  Kubki z Liskiem i Satyrem są pomarańczowe. Wyraczaście pomarańczowe. Ja bardzo lubię rudych, no ale w realu ani ja ani Gab nie jesteśmy takimi marchewami :< niby też ładnie, ale...
Arrow left  Pomyślałam, że fajnie będzie kroić cebulę na kosmicznej desce. he he. Zamiast tego mam kleks. Oczywiście deska spełnia swoją rolę, ale chyba nie o to chodziło.
Arrow left  No i mój faworyt - kubek z Offelką. Oryginał jest mocno przygaszony podczas gdy na kubku ktoś poszalał z saturacją - sweter jest rażąco fioletowy, siniaki wglądają jak ślady po różowej szmince, nos i cienie pod oczami są intensywnie różowe...a smaku dodaje fakt, że kontur jest CZERWONY. wszystko to, co na grafice było szaro-czarne, na kubku ma bordowy odcień. To nie jest tak, że światło się odbija na kubku, ten czerwony kontur naprawdę tak wygląda jak na zdjęciu, szczególnie widać to na nóżkach.

Zamówiłam jeszcze jeden kubek (nie mogę pokazać, bo jest na prezent), który wyszedł ładnie, oraz jeszcze jedną deseczkę i torbę, w których oddanie kolorów nie miało większego wpływu na finalny efekt. I jeszcze obudowę na telefon, która nie jest zła, poza tym, że ma jakoś plastikowej obudowy za 1$ z chińskiego ebaya.

Podsumowując : na 9 zamówionych produktów 3 są ok, 4 są "od biedy" a 2 poniżej krytyki.
Napisałam w tej sprawie do sklepu, ich odpowiedź była taka, że przez dużą ilość oferowanych nadruków nie mogą ustawiać profili drukowania pod każdy jeden projekt. Czyli jest jak jest a sklep nie może zagwarantować kontroli jakości by wszystko wglądało jak należy.
Moje pytanie o ewentualną reklamację 2 najgorszych fuszerek zbyli milczeniem.

Z drugiej strony wszystkie te produkty dostałam za darmo, w ramach nagrody za konkurs, więc darowanemu koniowi w zęby nie zaglądaj. Niby tak, niby nie. Bo nikt nie chce wygrać bubla. Obecnie jestem rozczarowana, ale gdybym zapłaciła za te produkty to byłabym po prostu wściekła. Dlaczego? Taka galaktyczna deseczka kosztuje w ich sklepie 80zł a za kubek z Offelką zapłaciłabym 50zł, więc odpowiedzcie sobie sami.

Wycofałam wszystkie swoje produkty z ich serwisu. Jeżeli sklep nie może mi zagwarantować, że wszystkie produkty będą spełniały konkretne normy, to nie zamierzam naciągać potencjalnych klientów i nadszarpywać swojej renomy, bo jeżeli już coś robię, to chciałabym, żeby miało to dobrą jakość, a nie jedynie 'close enough'.

Długo zastanawiałam się, czy upubliczniać taką recenzję sklepu - wiecie, w końcu to był konkurs i nie zapłaciłam ani złotówki. Ale chciałabym po prostu przestrzec wszystkich artystów, którzy rozważają współpracę z serwisem, by mieli świadomość, że sklep nie daje gwarancji na jakoś produktów. Bo jako klient zawsze możemy zwrócić towar (trochę zachodu, ale można) ale dla autora grafik taka współpraca może być po prostu rozczarowująca.

Trochę długo to wyszło,ale jest.
Udanych świątecznych zakupów życzy wasza Fufu :bademoticon: 

:bademoticon:  / no to jebnijmy jeszcze chamską reklamą, jeszcze dziś można się załapać na weekendowe promo w sklepie theahoy Arrow left  theahoy.com/ Arrow right  i można tam kupić mój artbook za 9$ albo koszulki za 30$ i wszystko ma cudną jakość oh ah. I chyba można napisać do sklepu jak ktoś chce zapłacić w złotówkach, bo mają siedzibę w polszy i chyba nie powinno być problemu / :bademoticon: 

CSS made by TwiggyTeeluck
46Comments
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
4 min read
l tumblr l l *F.A.Q.* l l instagram l

sorry for not being here for like... 3 weeks? last month I quit my job and with my bf went for a little holidays. we spent 5 days in Bieszczady-polish mountains, it was so calm and paceful.. there were almost no people (it was off the holiday season at least), mountain trails was empty, it was lovely experience to go out for few hours and don't see anybody, just me, Gabe, forest and mountains. it was a bit cold and windy but uuuh! just take a look how beautiful that place is! Camera  instagram.com/p/8VKoHGnbbk/  Camera  instagram.com/p/8OPjQOHbXG/  hope to go back there next year.

:box: and after we came back we had to urgent move from the recent flat to another one. long story, but the point is we had only one day to pack all our stuff to boxes and bags and the next day we had to move everything to our new flat. such a mess... and then - trips to IKEA for things-you-don't-even-think-about-them-but-when-you-don't-have-them-then-your-life-is-hard-as-hell like cutboard. can opener. glass. pan. bowl. pot. cutlery. shelves, because your new flat is empty and you need to put somewhere your tones of books. so yeah. we've spent lot of money for things that you don't even notice when you live with parents but when you're on your own then whops! darling, we don't have a dishwashing liquid :I neither these little sponges.
and oh, I mentioned that we didn't had any furnitures (just the bed) for whole week? XD so because I didn't had a desk then I coulnd't unbox my computer and work/draw. (I mean, yeah, I could put it on the floor... but man! that would be uncomfortable! I need to care for my back :v ) so we were living among boxes and bags for some time. it was kind of funny but mostly frustrating. especially when I needed to go to the office and all my clothes mixed were in trash-bags. good luck with picking the outfit. and finding matching socks :v

right now everything went back to normal. finally I have my own desk and our flat doesn't look like a trash-dump anymore. unfortunatelly I get cold and felt awfull for last week. but I'm slowly going back to work. I started to work in tattoo studio (you can see my work at my fanpage www.facebook.com/Fuki.ink/ )
and also working as an illustrator for my friend (owner of theahoy.com store). he also run another company that produces games and I'm making concept art for their new game. probably I'll be able to tell you more soon:)

and for now - back to drawing! I feel like I haven't draw for ages D: also I need to go to my ex-job office, because I left lot of files with my drawings at the office computer :I hope they're still there..
so yeah. back to the game!

hope you have a lovely Autumn. here is rainy and everybody are ill :U


CSS made by TwiggyTeeluck
67Comments
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
6 min read
l tumblr l l *F.A.Q.* l l instagram l

okay. it's a bit late but better late than never, right?


:bademoticon: 1.How long have you been on DeviantArt?

7 years... wow.

:bademoticon: 2.What does your username mean?
nothing. 'Fukari' was just a random word that came to my head when I was looking for a name for
my new OC. it was a girl with pink mowhawk but I started to use that name for my fursona. right
now I don't like that 'Fukari' sounds so japanese, like manga character's name. I prefer shorcuts
like Fuki/Fufu/Fu (unfortunatelly I can't change my username because both Fuki and Fufu are taken
; - ; and 'Fukari' is quite recognizable so yeah, I think it will stay like this forever)

:bademoticon: 3.Describe yourself in three words.
tamed wild thing

:bademoticon: 4.Are you left or right handed?
right

:bademoticon: 5.What was your first deviation?
Just Say Hello by Fukari I think it was this one. now I want to redraw it!

:bademoticon: 6.What is your favourite type of art to create?
redrawing again old pictures

:bademoticon: 7.If you could instantly master a different art style, what would it be?
I'd love to get better with cartoon style

:bademoticon: 8.What was your first favourite?
Essential by shirotsuki what a nice piece, I didn't remember it :'D

:bademoticon: 9.What type of art do you tend to favourite the most?
furry stuff c:

:bademoticon: 10.Who is your all-time favourite deviant artist?
huh... hard to say, really :I I'm not a good follower.. but I always enjoyed whatever LEPPU
and Phobs draw

:bademoticon: 11.If you could meet anyone on DeviantArt in person, who would it be?
ALL OF YOU :U really. but in other hand I a bit sociophobic... so I'll just stay here.. yea.. .
__ .

:bademoticon: 12.How has a fellow deviant impacted your life?

thanks to dA I can not only share my art but also make money on them - not only through
commissions/adoptables but it happend to me some times that I get a freelance job because someone
found my gallery and liked what he saw c: it's really great thing in adult life to be able to
live as an illustrator.

and of course people! you guyz are the craziest thing ever. really! I'm really bad with making
friends, but I met some cool people from dA, I made some amazing art trades, and my watchers
always had a nice word for me when I felt down. and roleplays! I really like to make common
stories with other people about our OCs. what can I say? deviantart is a great comunity c:
even if last time I wasn't very active here.. I mean, I only posted art, checked comments/notes
but I hardly found a time for writing replies... but I still like to be here c:

:bademoticon: 13.What are your preferred tools to create art?
right now - graphic tablet

:bademoticon: 14.What is the most inspirational place for you to create art?
when I'm with my friends and we create some stories about our OCs. it always give me a big
inspiration boost!

:bademoticon: 15.What is your favourite DeviantArt memory?
woah. there comes the story! *cough* one day, when I was aroud 13-14 I wanted to have a page
where I'll be able to share my art. and I wanted ppl to like my picutres and like my characters
and follow my art in the way I follow my favorite artists. and be popular and you know...
teenager's dreams.
and one day, like a year or 2 ago, I was lying at my bed, staring at the celling... and I
thought.. that I made it. I DID IT! D: I really did. it was a really happy moment when I realized
that my teenage dream came true.

 #DeviantArtistQuestionnaire

CSS made by TwiggyTeeluck
29Comments
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
2 min read
l tumblr l l *F.A.Q.* l l instagram l

sobota-niedziela na Narodowym, będzie ktoś?
ja się będę kręcić w sobotę od 14 pewnie.

idzie ktoś na sobotnie afterparty nad Wisłą?
bo szukam ludzi, żeby się podpiąć :D
(chyba, że są lepsze alternatywy na sobotni wieczór)

CSS made by TwiggyTeeluck
10Comments
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
Featured

cheap commissions by Fukari, journal

[PL] artiglo.pl - przestroga by Fukari, journal

I'm back *again* by Fukari, journal

Deviantartist questionaire by Fukari, journal

Komiksowa Warszawa by Fukari, journal