Amigurumi nedir nasl yaplr

3 min read

Deviation Actions

Seksenlere damgasını vurmuş karpuz araba süslerini hatırlarsınız. Aslında amigurumi veya örgü oyuncak tekniği ülkemizde bayadır biliniyor lakin insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayan örgü işleri kadar yaygın olmadığı için pek geliştiğini söyleyemeyiz.
Amigurumi Japon dili kökenli Ami (tığ veya şiş ile yapılmış olan) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türemiştir. Örgü örenlerin gayet amigurimi  iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.
Amigurumi, hem kolay öğrenilebilen hem de sevimli bir hobi dalıdır. Ancak şemalar (“pattern”) ve teknikler yabancı terminolojiye göre hazırlandığından başlangıç seviyesinde zorlanmanız gayet doğaldır. Amigurimi hakkında Türkçe  bilgi bulmak zordur. Biz de bu kaynağı sizler için hazırladık.
Gerekli Malzemeler

amigurimi
1. Örgü İpliği
Amigurumi çalışmalarında kalın ve yumuşak iplik kullanmanızı öneriyoruz. Tüm örgü çalışmalarında olduğu gibi kullanacağınız ipliğin kalitesi de oldukça önem taşıyor. Kaliteli bir örgü ipi ile hem daha rahat ve keyifli bir örgü deneyimi yaşayacaksınız hem de ortaya çıkan çalışmanızın görünümü daha etkileyici olacak. Çocuğunuza amigurumi oyuncak yapmaya başlayacaksanız, yün ve pamuk gibi natürel malzemelerden yapılan iplikleri tercih tercih etmelisiniz. Zevkinize göre belirleyeceğiniz kalite, renk ve numarada örgü iplikleriniz ile siz de bu maceraya katılabilirsiniz.
2. Tığ
Mutlaka seçtiğiniz örgü ipliğine önerilen numara ve ebatta bir tığ kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bir amigurumi oyuncak çalışma sürecinde sürekli aynı numara tığ ve ipliği kullanmak, çalışmanızı daha rahat ve rahat bir şekilde tamamlamanızı sağlar.
3. Dolgu Malzemesi
Ördüğünüz parçayı doldurmadığınız sürece amigurumi çalışmanız tamamlanmış olmayacaktır. Size dolgu malzemesi olarak anti bakteriyel silikon elyafı tavsiye ediyoruz.
Yardımcı ve Dekoratif Malzemeler
amigurimi

4. İğneler
Çalışmanızda kullanacağınız iğnelerin, orta boy düz uçlu veya büyük boy düz uçlu ve mutlaka yün iğnesi olmasına dikkat ediniz. Çalışmanızı tamamladıktan sonra amiguriminin yüz kısmnıa kaş, göz, burun ve benzeri işlemeler için de nakış iğnesi tercih edebilirsiniz.
5. Plastik Gözler
Ortaya çıkan amigurimi oyuncağına en uygun parçaları seçmek (kaş, göz, burun vb.) çalışmanızın orijinalliğini arttırır. Size önerimiz, ayıcık, köpek, tavşan veya diğer sevimli hayvan oyuncaklar için siyah, düz ve yuvarlak boncuklar kullanmanızdır. Yapıştırıcı yardımıyla ve iğne ile dikerek kolayca uygulayabilirsiniz.
6. Keçe Plaka
Daha doğal bir çalışma için, plastik boncuk gözler yerine keçe kullanımını da tercih edebilirsiniz. Göz, ağız, burun gibi parçaları oluşturmak veya süslemek için en sağlıklı yöntem keçedir.
amigurimi

7. Nakış İpliği
Keçe kullanımının yanı sıra sevimli bir ağız, hokka bir burun için nakış ipliği ve iğne en büyük yardımcınız olmaya aday!
8. Diğer Süsleme Malzemeleri
Amigurumi bir sanattır, yaratıcılığınız ölçüsünde istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz. Bizim size önerimiz en doğal ve sağlıklı malzemeleri kullanmanız yönünde.
Amigurumiye yeni başlıyorsanız veya başlamayı düşünüyorsanız bu saydıklarımız sizi korkutmasın! İlk aşamada yalnızca iplik ve uygun bir yün tığı sizin için yeterli olacaktır. Örgü teknikleri öğrendikten sonra, kullanacağınız aksesuarları istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz…
Şimdiden hepinize kolay gelsin. Hepinizin ellerinize sağlık!
Published:
© 2017 - 2021 elorgusuveamigurimiy
Comments0
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In