Shop Forum More Submit  Join Login
Polish cavalry / 22 Pushups Challenge by Dorota97 Polish cavalry / 22 Pushups Challenge by Dorota97
Ułan, officer ww1


I'm started to do "
Support our Veterans - 22 Pushups a Day for 22 Days"
I will check a few friends from DA, so get ready !!
A lot of you I don't have on facebook :( But I recommend to everyone !!
Let's do it for veterans !
Add a Comment:
 
:icond-c-p-niszczyciel:
D-C-P-Niszczyciel Featured By Owner Dec 13, 2016  Hobbyist Traditional Artist
:iconkomentujemy:
(to miał być komentarz nie do grupy, ale jak zwykle się rozpisałam i no...)

Ja się tak wtrącę do tej powszechnej opinii o tym, że pysk konia powinien być w całości. Otóż moim zdaniem, właśnie jest dobrze. Dlaczego? Bo jak można zauważyć, wzrok jeźdźca skierowany jest w stronę jakiegoś obiektu, którego możemy jedynie domniemywać. Natomiast pysk konia nie do końca, ale również jest lekko zwrócony w tamtą stronę.  Można więc stwierdzić, że są to spojrzenia bliźniacze. U jeźdźca nie widać całej twarzy, głównie oczy, co dodaje jego spojrzeniu tajemniczości. "Obcięcie" pyska konia wzbudziło taki sam efekt - spowodowało skupienie na oczach, na spojrzeniu i dodało tajemniczości. Z drugiej strony, gdy ja widzę, że zarówno człowiek jak i zwierze wpatrzeni są w jeden punkt, mam wrażenie, że funkcjonuje to bardziej jako element komediowy (czyli mówiąc prościej - bawi mnie to).
O tym, że obserwowana rzecz jest interesująca lub niepokojąca może świadczyć nie tylko tajemniczy wzrok, ukrycie części twarzy obserwatora jakby na znak, że nie może on się okazać w całości. Świadczy o tym także zgięta sylwetka żołnierza, być może w gotowości do ataku, albo ucieczki.
A skoro zaczęłam od końca, czyli interpretacji, to może omówię pozostałe elementy.
Zgodzę się z przedmówczynią, kolory są stonowane i wzbudzają skojarzenia ze starymi fotografiami, ale u Ciebie to nic nowego, często uzyskujesz podobne efekty. Uśpienie kolorystyczne przełamuje czerwień, która nie jest tu zbyt ostra i nie parzy w oczy, ale stanowi żywy fragment zdjęcia.
Tak samo, jak całość jest niby statyczna, tak poczucie zagrożenia, jakie znajduje się w skupionym spojrzeniu lekko przełamuje ten spokój, to stonowanie.
Nie zgodzę się z tym, że kadr powinien zostać z jakiejś strony ucięty. Warto zauważyć, że pysk konia znajduje się tutaj dokładnie po środku, natomiast elementy dookoła są symetryczne wobec siebie, uzyskałaś w ten sposób więc kompozycję symetryczną.
Rozmazane tło pozwala skupić się na pierwszym planie, które to skupienia wymaga tutaj najbardziej.
Dodam jeszcze, że niesamowicie podoba mi się ten mundur, jeden już mam, taki też chętnie gdzieś bym znalazła.
Lol, jeden z nielicznych fajnych challenge'y
Podsumowując - Niewiele mogłam napisać o poprawie zdjęcia, ponieważ myślę, że akurat takie sceny wychodzą Ci wzorowo, zresztą przez to tak długo Cię obserwuję. Zdecydowanie mogę zauważyć, że fotografia przenosi w dawne czasy i nie jest obojętna w odbiorze - powoduje emocje, skojarzenia.
Reply
:icondorota97:
Dorota97 Featured By Owner Dec 27, 2016
Dziękuję Ci mega, myślę, że w sumie już wyczerpałaś temat, też ładnie pokazuje, każdy ma inne gusta :)
Doceniam !
Reply
:icond-c-p-niszczyciel:
D-C-P-Niszczyciel Featured By Owner Dec 27, 2016  Hobbyist Traditional Artist
Staram się pisać opinie na grupie w taki sposób, aby właśnie wyczerpać temat C: Napisać o wszystkim, co widzę i czuję. Czasami nie chodzi tylko o gusta, tylko o posiadane informacje. Czasami wie się, że istnieją jakieś zasady, że czegoś się nie robi, że wszystko ma jakąś kompozycję itp. Jeśli człowiek o tym nie wie, to wtedy trudno mu wskazać, że jest błąd. Ale nie będę zanudzała wykładem na ten temat X"D
Nie ma za co C:
Reply
:iconcristii:
cristii Featured By Owner Dec 13, 2016  Student General Artist
:iconkomentujemy:

To co najbardziej przyciąga odbiorcę to oczywiście motyw oraz wybrana scena. Jest ona pełna emocji, skłania nas do zatrzymania się, spojrzenia głębiej i zastanowienia się. Jeżeli zdjęcie wzbudza (jakiekolwiek) emocje to można już uznać, że dzieło się udało. Zdjęcia powinny nie tylko dokumentować, ale też zwracać na siebie uwagę. Dzięki Tobie choć na chwilę poczujemy magię tego, co Ty doświadczyłaś. Co jest niesamowite! :heart:
( swoją drogą moja koleżanka na studiach wzięła udział w wyzwaniu! )
Drugą rzeczą, która mnie zachwyca to dobór kolorów, są one stonowane, rozjaśnione, przypominające niejako stare fotografie. Dobrze, że to nie sepia! lecz coś na pograniczu, co daje świetny efekt.

Oczywiście motyw jest bardzo trudny, więc nie powinnam mówić o kadrowaniu bo przy takich scenach jest to ciężkie (choć fajnie byłoby zobaczyć więcej pyska konia zwłaszcza, że stoi cudownie frontalnie do nas i ma pięknie oczy!!!) dzięki czemu zachowała się akcja i dynamika motywu.
Można jednak popracować nad mniejszymi szczegółami. Jak chociażby przestrzeń. 
Dodajesz temu zdjęciu intymności, nie bój się kadrować jeszcze bardziej. Zwłaszcza, że przestrzeni po prawe nadmiar, a po lewej wręcz brak. Wykadruj to, niech tak przestrzeń po obu stronach będzie zbliżona.
Poza tym decydowanie nie ucinaj sobie podpisu. Czcionkę zawsze można zmniejszyć, obrócić, zmienić jej krycie, nie mniej podpis jest tylko podpisem, a nie częścią fotografii.
I zastanawiam się nad tłem, żeby bardziej się nie zlewało z całością... co prawda jest rozmyte, ale to takie moje wewnętrzne preferencje (aby była to plama, a nie wciąż kontur przypominający drzewa, ale wybacz to moje widzi mi się :XD: :la: )

Nie wiem czy się znacie z Aleksandrą silvena ale serdecznie polecam! :heart:
W ogóle na innych fotografiach używasz dużo żółcieni, co też jest bardzo ciekawe! :love: 
Reply
:icondorota97:
Dorota97 Featured By Owner Dec 21, 2016
Dziękuję !
Jak mówiłam wcześniej to było podczas pokazów, nie pozowane, więc miałam mało możliwości kadrowania by było idealne, za tym też idzie tło ^^
Podpis już mam inny, ale dziękuję za uwagę.
Bardzo dziękuję, już idę ją 'watchować' ;)
Reply
:iconskaleczona:
skaleczona Featured By Owner Edited Dec 13, 2016  Hobbyist Traditional Artist
Komentujemy

Bardzo ciekawe zdjęcie - brawo dla autorki za tematykę. Historia, patriotyzm - nie każdy ma odwagę, by sięgać po takie motywy. Kolorystyka choć stonowana, nie jest mdła, gdyż ładnie wpasowuje się tu pojedynczy barwny akcent - czerwień otoka na rogatywce i lamówka na mundurze/płaszczu, ożywiając całość kompozycji. Mnie dodatkowo kojarzy się z krwią przelaną przez naszych ułanów.
Sprytnym zabiegiem fotografa jest ukrycie twarzy żołnierza za kasztanowym łbem konia (wkomponowanej pomiędzy czujnie sterczącymi uszami zwierzęcia :)), co dodaje tajemniczości, a jednocześnie "podwaja" spojrzenia (umieszczonych blisko siebie, a właściwie nad sobą) ludzkich oczu ukrytych w cieniu daszka i lśniących z ciekawości końskich - zapatrzonych prosto w obiektyw.
Ładnie zachowana perspektywa i wyostrzony pierwszy plan, a rozmyte tło to niewątpliwie atuty tej fotografii, ale w całej kompozycji razi "obcięcie" pyska zwierzęcia tuż poniżej uzdy. Na pewno zdjęcie zyskałoby więcej walorów, gdyby koński łeb znalazłby się w kadrze w całości.
  
Reply
:icondorota97:
Dorota97 Featured By Owner Dec 21, 2016
Dziękuję.
Wiem, że to minus może być, na swoją obronę mam jedynie, że zdjęcie było z odległości kilkunastu metrów podczas pokazów, więc ciężko było złapać ich razem w tak dobrym momencie z całym łbem konia, bynajmniej pozowane nie jest, ale też dzięki temu dość dobrze wykonane, mam słaby aparat, nie daje rady przy większych obiektach.
Reply
:iconskaleczona:
skaleczona Featured By Owner Dec 21, 2016  Hobbyist Traditional Artist
Zdjęcie obroniło się same - tym bardziej, że tak jak piszesz - nie miałaś możliwości bliższego podejścia do obiektu :). Nadal twierdzę, że to naprawdę ciekawa fotografia, więc mam nadzieję, że nie uraziłam Cię moimi "widzimisię" kompozycyjnymi.

Wesołych i pogodnych Świąt Christmas Tree Ci życzę oraz wielu pomysłów na niezwykłe fotografie. Masz bystre oko i świetny zmysł wyczucia chwili. A pod choinkę nowiuśkiego aparata :D
Reply
:icondorota97:
Dorota97 Featured By Owner Dec 22, 2016
Jasne, są dla mnie bardzo ważne Twoje "widzimisię" :D
Dziękuję !

Wzajemnie, wszystkiego co najlepsze i spełnienia marzeń :)
Reply
:iconkei2000:
Kei2000 Featured By Owner Oct 21, 2016  Student General Artist
Konik!
I to przenikliwe spojrzenie, skupione na jakimś obiekcie za zdjęciem x)
Reply
:icondorota97:
Dorota97 Featured By Owner Oct 22, 2016
Noo... model się spisał :)
Reply
:iconmistermistrz:
MisterMistrz Featured By Owner Oct 9, 2016  Hobbyist Photographer
Clap 
Reply
:icondorota97:
Dorota97 Featured By Owner Oct 22, 2016
:)
Reply
Add a Comment:
 
×
Details

Submitted on
October 8, 2016
Image Size
8.3 MB
Resolution
5152×3864
Link
Thumb

Stats

Views
126
Favourites
13 (who?)
Comments
11
Downloads
2

Camera Data

Make
SONY
Model
DSC-H300
Shutter Speed
1/800 second
Aperture
F/4.2
Focal Length
68 mm
ISO Speed
400
Date Taken
Oct 2, 2016, 1:02:13 PM
Software
3.0000
×