black-cat16 has limited the viewing of this artwork to members of the DeviantArt community only.
You can log in or become a member for FREE.
black-cat16's avatar

Over the horizon

By black-cat16
23 Favourites
7 Comments
495 Views

Now give me your critique. I demand it. Now. I love critique. It's so awesome <3

Another sci-fi creation of mine. I need practice. So I will spam Deviantart with this shit. I have to do something about all these boring and cliche photos of skies I own.

ZOOM FOR MORE DETAILS.

:bulletblue: Inspirations: tutorials of dinyctis and works of my favourite sci-fi artists: ifreex, ANTIFAN-REAL, taenaron, Suirebit, Aeon-Lux and JoeyJazz. Seriously, check them out. Their works are fucking awesome.
:bulletblue: Time: two days.
:bulletblue: Tools of crime: Photoshop.
:bulletblue: Soundtrack: Tiesto, some random trance and 90s' radio hits.
:bulletblue: I hope you like it.
:bulletblue: Thus, I hate writing ACs.

Stock:


Star! land: CAStock [LINK]
Star! stars: Rabieshund [LINK], KeReN-R [LINK]


Everything else that is not listed in stock, was done/painted by me.

Anyway, thank you everyone for providing your stock. I am grateful I could use it.
IMAGE DETAILS
Image size
1000x1383px 1.46 MB
Published:
© 2016 - 2021 black-cat16
Comments7
anonymous's avatar
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
peterg666666's avatar
...amazing , i lake
Vesteil's avatar
Hej, tak mnie naszła refleksja, że masz do tego, co robisz takie rozwojowe podejście: "spróbuję, popatrzę w tutorial, zrobię, zapytam czy są błędy". Chociaż czasem jak widzę to potty mouth of yours, to się zastanawiam, na ile to ostatnie jest pożądane~ ;) frustracja, jak wiemy, nie omija nikogo.
Anyway na temat tej pracy mogę powiedzieć tyle, że COŚ jest off ze światłocieniami, ale nie wiem co, bo za mało wiem o digitalu w kolorze. Światło jest wredne i powinny być tutoriale na nie dokładnie (źródło światła, etc.). Niestety bardziej pomocna być nie mogę.
Mogę za to powiedzieć, że podoba mi się ta surrealistyczna wizja, więc jak będziesz praktykować to nawet z ewentualnymi błędami prace przyjemne dla zmysłu estetycznego z tego wyjdą.
black-cat16's avatar
To dlatego, że wiem, iż bez tutoriali i krytyki gówno osiągnę. Niestety, nie jestem geniuszem, wszystko, czego dotychczas nauczyłam się w kierunku rysowania lub fotoszopek, wzięło się z krytyki i porad innych (głównie Garcindy :v). A to ostatnie jest pożądane jak najbardziej. Ja robię potty mouth?
Frustracja frustracją, ale krytyka być musi. Chociaż, jak patrzę na różnych ludzi, to niektórych poprawianie błędów bardzo boli.
Może być coś nie tak, ale nie wiem co. W ogóle trudno znaleźć taki tutorial jakiego się potrzebuje. Niby jest ich pierdylion na Deviancie i w Googlach, a jednak nie ma tego czego akurat potrzebujesz. Wredne gówno.
Dzięki.
Aeon-Lux's avatar
Wow, thank you for your support mate. I come to give you a critique. You have a good sense of the composition. To upgrade your artwork, I think you must work the integration of the different element. For example, your planet on the top don't receive the light came of the eclipse. Think that the atmosphere give color and erase the texture with the depth. For me you must work with the layer style : external ans internal lights, shadow.... I hope I help you a little bit and sorry for my bad english ;)
black-cat16's avatar
I completely forgot about your comment, I just noticed it o_O Thanks for constructivity, I appreciate comments like that. At least they can teach me something. I will work on that. 
DocMallard's avatar
Gravitationally impossible, but WOW!

-Doc
black-cat16's avatar
I am not good enough at science to know it's impossible. Therefore I don't have to worry about it.
Thanks.
anonymous's avatar
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In