Shop Forum More Submit  Join Login
×

Click to read the Shadowshifters Comic


Shadowshifters Comic
 is a story in which shadows are living, shapeshifting creatures attached to us since the moment of our birth. Their purpose is to take care of humans and protect them.

But thousands years of this peaceful symbiosis is ended by a mysterious conflict – a few Shadows begin to murder their humans instead of protecting them. The only clue is a high school student who seems to be connected with all victims fate. Now it’s her duty to solve those crimes and stop them. But to do so, she has to get along with her own whimsical Shadow.

Charlie and the Shadow sketch set by beiibis

Shadowshifters by beiibis Fear by beiibis Adam sketch set by beiibis Arthur sketch set by beiibis Charlie and Shadow by beiibis My Shadow watches me by beiibis

  Hey everyone! You can finally order an english version of my comicbook “Rag&Bones”  

  Rag&Bones is a short (22 pages) story about two friends: Rag and Bones, who hang around selling and collecting junk in a post-apocalyptic world, where no one knows the purpose of objects anymore. Scenario was written by Dominik Szcześniak. 

  To order a book please send an e-mail at ragandbonescomic@gmail.com with your country of residence in it. We will send you back our paypal adress and the shipping costs. The basic price of the comicbook is 5€.

  Please reblog this message! Help Rag and Bones become world’s most famous pair of post-apocalyptic vagabonds! Thank you! 

  Here are the first five pages, some panels and sketches: 
   </span>


This is an entry devoted entirely to all those people who came here since yesterday to show their support and appreciation. Seriously guys - thank you. I'm touched and I'm superglad that my message spread so far and so fast. And thank you ~KasumiCR for the DD, and my dear `danielgrzeszkiewicz for suggesting me.

And one more thing - please, PLEASE, read the description before you comment. Not only there's a lot of important things I wanted to share with the world but also an answer to most popular comment I get. YES, I KNOW THOSE THINGS ARE OFTEN SAID BY OTHER WOMEN. I didn't even mentioned men in the comic. So please stop saying that like it was some kind of discovery. Not every feminist statement is an attack against men.
Hey! I posted some WIP shots on my tumblr lately. You can also see some of my sketches and other stuff there: beiibis.tumblr.com

Tequila Project...

Zapraszamy do udziału w nowym przedsięwzięciu wydawnictwa Dobre Historie i czasopisma „Coś na Progu"!

Magazyny Pulp i Weird Fiction wypromowały na przestrzeni lat wiele słynnych kobiecych bohaterek, bezkompromisowych heroin, których niezwykłe przygody opisywano w książkach i pokazywano na kartach znakomitych komiksów. „Coś na Progu", jedyny magazyn Weird Fiction w Polsce także chce wykreować postać prawdziwej heroiny, której przygody będą elektryzowały zarówno miłośników literatury jak i dobrego komiksu. Projekt Tequila jest próbą realizacji tych zamierzeń.Dlaczego chcemy się tym zająć teraz? No cóż – pracujemy nad Tequilą już od dawna, a chcemy ją przedstawić światu właśnie teraz z kilku powodów. Po pierwsze wiecie już mniej więcej na co nas stać i jak realizujemy nasze projekty. Po drugie, Wydawnictwo Dobre Historie będzie obchodziło w marcu swoje pierwsze urodziny i uważamy, że to najlepszy moment, aby uzbroić się w heroinę... Nasz kanał na Youtube: www.youtube.com/user/dobrehist…  Nasz profil na Facebook: www.facebook.com/Dobre.Histori…

Czym jest Projekt Tequila?

Chcemy wydać komiks i powieść z serii o przygodach naszej heroiny. Uniwersum Tequili i większość zaludniających je postaci powstały w głowie znanego z zakręconych, bezkompromisowych pomysłów – Łukasza Śmigla (Cosiowego RedNacza, autora zbiorów opowiadań „Demony", „Mordercy" oraz powieści „Decathexis" i „Muzykologia", znanego z antologii "Księga Strachu 2", "Mogliby w końcu kogoś zabić", "Halloween", "15 Blizn", "City 2". Teksty Łukasza ukazywały się m.in. w "Nowej Fantastyce", "Przekroju", "Tyglu Kultury", "Znaczeniach", "Science Fiction Fantasy i Horror", "Magazynie Fantastycznym", "Magii i Mieczu", "Alfred Hitchcock poleca", "Magazynie Fantastycznym", "Ubiku", "SFerze" i wielu innych). Od strony graficznej za projekt odpowiadam ja i mój partner w życiu i twórczości - Daniel Grzeszkiewicz.

Potrzebujemy Waszej pomocy!

Tak jest! Chcemy zarazić was ideą porywającej PULP serii POSTAPO z naszą heroiną w roli głównej i potrzebujemy Waszego wsparcia finansowego. Zostańce producentami stojącej na europejskim poziomie produkcji, która łamie dotychczasowe konwencje i wciągnie Was w brutalny i pełen erotyki świat postapokalipsy wymieszanej z grozą, science fiction i dark fantasy. Projekt możecie wesprzeć na kickstarterowej stronie Polak Potrafi, konkretnie tutaj: polakpotrafi.pl/projekt/tequil…Na co wydamy Wasze pieniądze?

Inwestycja obejmie druk 2300 egzemplarzy powieści, którą napisze Łukasz Śmigiel, honoraria, druk 1000 sztuk albumu komiksowego, wszelkie prace redakcyjno-korektorskie oraz skład. Wspomagając nas finansowo decydujecie się po prostu na nieco dłuższy niż zwykle pre-order. Zarówno komiks, jak i powieść oraz projekty poboczne (słuchowisko/audiobook) wydamy w naszym Wydawnictwie Dobre Historie.

Dlaczego warto nam zaufać?

Nie jesteśmy na wydawniczym rynku od wczoraj. Wielu z Was zna nas już całkiem nieźle. Przez ostatni rok wydaliśmy sześć numerów naszego dwumiesięcznika "Coś na Progu", poświęconego fantastyce, grozie, kryminałowi i opowiesciom niesamowitym, w którym publikowaliśmy teksty. m.in. Brama Stokera, Fritza Leibera, Clive'a Barkera, Michaela Moorcocka, Roberta Howarda, Stefana Grabińskiego, H.P. Lovecrafta, Edwarda Lee, Jacka Ketchuma, Franka Herberta...Nakładem Wydawnictwa Dobre Historie ukazały się także trzy bardzo dobrze przyjete książki: antologia opowiadań w hołdzie H.P. Lovecraftowi ("Cienie spoza czasu"), pierwszy tom rosyjskiej serii kryminałów retro ("W otchłani Imatry") oraz pierwsza w Polsce biografia Davida Bowiego ("Bowie: Biografia"). dobrehistorie.pl/Uniwersum Tequili

Jest to brutalna i pełna erotyki post-apokaliptyczna historia, która miesza popkulturowe konwencje.

Legenda mówi, że wszystko zaczęło się u schyłku XX wieku, kiedy to w wyniku pewnego eksperymentu na całym świecie pojawiły się miliony okien – bram do innego świata. Okna różnych wielkości (niektóre rozmiarów krateru, inne wielkości piłki) zawisły w pozornie przypadkowych lokacjach, pojawiając się nad ulicami miast, wewnątrz budynków, nad oceanami i szczytami gór. Badania tych niezwykłych anomalii z początku niewiele wykazały – nie można było przez nie nigdzie przejść, nie można było ich zamknąć, nic też z nich nie przechodziło do naszego świata. Przynajmniej na początku...

Któregoś dnia z okien niespodziewanie zaczął wylewać się żar, który płynął niesłabnącą falą zmieniającą i niszczącą wszystko na swojej drodze. Żar wylewał się z milionów okien na całym świecie i nikt nie był w stanie go pokonać. Żadne techniczne rozwiązanie ani broń nie były w stanie zlikwidować okien.Żar zmieniał świat, ludzi, klimat i cywilizację przez kilkaset lat. Nikt nie pamięta ile czasu minęło odkąd piekielne gorąco spowodowało niezliczoną liczbę katastrof i kataklizmów, które przetoczyły się przez ziemski glob odciskając na nim swoje piętno. Światowe gospodarki upadły, rządy straciły władzę, głód i zarazy zdziesiątkowały ludzkość, a prawa przestały obowiązywać.

I gdy świat miał już dość, z niektórych okien wyleciały unoszące się na gorącym powietrzu... Żywe serpentyny. Długie nawet na kilkanaście metrów, różnej grubości, blade, bezokie stworzenia, które rozpoczęły polowanie. Człowiek raz namierzony przez te istoty nie miał dokąd uciec. Dziwaczne węże ścigają ludzi aż do skutku, a w starciu sam na sam, człowiek musi im ulec. Po kilkunastu latach wyjątkowo skutecznej eksterminacji, na powierzchni planety ocalała już tylko garstka ludzkiej populacji, podzielonej na koczownicze plemiona i dzikie klany, rządzące się własnymi prawami. Przeszłość, historia i stare zasady są dla tych ludzi jedynie legendą.

W tym nieprzyjaznym świecie zupełnie niespodziewanie pojawia się tajemnicza dziewczyna. Któregoś dnia, zbzikowany szaman Kabuki Jo, po prostu znajduje ją na pustyni. Zupełnie tak jakby spadła z nieba. Jest wyjątkowa pod każdym względem. Piękniejsza niż inne, silniejsza niż większość mężczyzn, diablo zdolna i inteligentna. Ma wyjątkowy dar wpływania na dzikie zwierzęta i radzenia sobie w niezwykłych sytuacjach. Nie pamięta kim jest i skąd się wzięła, ale posiada ogromną wiedzę na temat przeszłości ludzkiej cywilizacji... Ma też dość paskudny awanturniczy charakter.

Podobno tylko szaman Kabuki Jo zna jej prawdziwe imię. Wszyscy inni mówią na nią... Tequila. Tymczasem w powietrzu wyczuwa się nieznośne napięcie. Nad światem ponownie zawisła groza. Niespodziewanie z okien zaczęło bowiem dochodzić odległe, przerażające wycie. Coś się zbliża, coś nadchodzi, a pozostali przy życiu ludzie szepczą między sobą o pewnym proroctwie i o bohaterce, która spadła z nieba...Tequila będzie regularnie pojawiałassię w krótkich komiksowych historiach publikowanych na łamach dwumieśięcznika "Coś na Progu". Pierwszy odcinek przygód naszej heroiny trafił do szóstego numeru magazynu. Mamy nadzieję, że dzięki takim pobocznym opowiastkom uda nam się przybliżyć Wam poszczególne elementy uniwersum Tequili i przedstawić część pierwszoplanowych postaci, które pojawią się w powieści oraz pełnowymiarowym albumie komiksowym.Wejdź z nami do świata Tequili! Pomóż sfinansować projekt wydania przygód pierwszej stworzonej w Polsce heroiny, a na dobry początek – dołącz do naszego profilu na Facebooku. Mamy już pół tysiąca like'ów! www.facebook.com/projekttequil…
Hi everyone! Come and see me drawing Merida from the Brave:

new.livestream.com/accounts/31…

E: Thank you everyone for watching my firts stream ever! You're the best! :hug:
 • Listening to: The Brave soundtrack
 • Watching: Game of Thrones
 • Drinking: Desperados


Hey! They've just send me a new cover project for "Something on a doorstep" magazine, with my and Daniel's illustration! It also includes three pages of my comic inside. You can order it here: dobrehistorie.pl/magazine,11.h… (sorry, polish version only ;)).

So I had once a sketchblog, but only in polish so I decided to move it on tumblr and post some sketches&stuff there (also my short comics I used to post on my blog - in english!).

You can find me here:

beiibis.tumblr.com

Hope you'll enjoy it!
:bulletblack::bulletblack:COMMISSIONS RULES:bulletblack::bulletblack:


:bulletblack: NOTE ME to ask commission;
:bulletblack: Feel free to ask me to change some details on the final  drawing if I forgot something
:bulletblack: These commissions are for individuals; if you have a business and/or want to use my picture commercially, please let me know!
:bulletblack: I paint in my own style and I rather not immitate others (unless you have a proper reason);
:bulletblack: Payment prefered through PayPal (in special cases bank account transfer);
:bulletblack: I start drawing once I receive the payment;
:bulletblack: You'll receive a high resolution version of your picture in 300dpi via e-mail              ;
:bulletblack: I may or may not submit the picture to dA or other galleries;
:bulletblack: The given prizes are final prizes. If you wish to pay more for something more detailed please let me know.
:bulletblack: You must provide a clear description/reference of the character you'd like me to draw (name, age, apperance, personality, background story, prefered pose etc.);
:bulletblack: I won't give you the exact deadline, but be sure that I'll paint your picture as fast as possible!

:bulletblack::bulletblack:COMMISSIONS PRICES:bulletblack::bulletblack:


:bulletblack:Pencil sketch (full body): 20$ (for each character)

:thumb327589696: :thumb327592116:

:bulletblack:Scene with simple background and parchment texture(full body size)
1 character=30$
2 characters= 50$
More...+ 30$ per additional character

Cessie Mithar by beiibis:thumb338036242:<da:thumb id="385804016"/>

:bulletblack: Digital sketch (portrait or half-body, BW with colour accent):

1 character=40$
2 characters=60$
More... +40$ per aditional character

We'll spit on your grave by beiibis So it happened by beiibis:thumb357685554:

:bulletblack: Full body coloured (with simple background or no background):
1 character=50$
2 characters= 80$
More...+ 50$ per additional character

Ayashi by beiibis Tequila concept2 by beiibis Adam by beiibis Tequila Project: Kabuki Joe by beiibis

:bulletblack: Coloured scene with full bakcground (full body size)
1 character=100$
2 characters=140$
More... +80$ per aditional character

:thumb357317616: Hitchhiking by beiibisthanks!
Angels Fall First by DanielGrzeszkiewicz polish super hero 3 by DanielGrzeszkiewicz wind singer by DanielGrzeszkiewicz
charon by DanielGrzeszkiewicz the punisher by DanielGrzeszkiewicz little girl by DanielGrzeszkiewicz
top secret page by DanielGrzeszkiewicz

Mature Content

Chninkel by DanielGrzeszkiewicz
priest by DanielGrzeszkiewicz

Mature Content

orient men by DanielGrzeszkiewicz
investigation by DanielGrzeszkiewicz The Sleeping Knight by DanielGrzeszkiewicz
vampirevampire by DanielGrzeszkiewicz what was I thinking... by DanielGrzeszkiewicz zzzzziiiiiiiiiiiiiuuuuuu... by DanielGrzeszkiewicz
Hey! I don't know exactly how it works, but I decided to join tumblr and post some sketches&WIP there.
You can find me here: beiibis.tumblr.com

I have no idea if I can post boobs drawings there and if I should make some kind of warning or smthg. If anyone knows, please let me know. I don't want to be kicked out!

I know there are just few people potentially intrested in my art process beacouse I've just started and I'm an amateur indeed, but even if those few watchers will take a look at my tumblr then it was worth it. I was asked once to make a colouring tutorial and I have to admit that it was a huge complement for me and I was considering it for a while. It would take some effort and I'm just wondering if I could tell anyone anything that hasn't been told yet.

Also, thanks for all your feedbacks. You're a huge motivation for me!
I wanted to ask how you see my drawings on your computers, cause I think my monitor project a bit too low contrast. I was looking through my pictures at other computers and they had very harsh contrast and exaggerated colours. They don't look like that on my computer. What about your projection? Amyone know how to fix it? It's annoying when I put so much effort in colours, contrast and saturation just to figured out they look horrible to others...
So nice to finally join deviantart after so many years of passive observation! And so nice to receive so many feedbacks from the very beggining!

I hope I will stay with you for a long time and will get my premium account soon. Some of these advertisments and submitting options are really annoying.

I want to stress that I'm not a professional artist, just a newcomer-artstudent, but every critique that will help me improve my skills will be welcome. Some of stuff I'll post here will be really rough, but I always found that intresting to follow the process of art formation and I hope some of us share my intrest.

Finally, a few words about me. My name is Kasia and I'm nineteen as you can see below my avatar. I'm crazy about digital art for about three years. My dream is to publish a comicbook and become a concept artist. I'll do anything to make one of my dreams come true this year yet.

Well, that will be all for now. Back to work!